SCENARIUSZ SPOTKANIA Z OKAZJI DNIA ZIEMI
Uczestnicy: wszystkie grupy przedszkolne (wcześniej niektóre z grup przygotowały prezentacje artystyczne – piosenki i tańce o tematyce wiosenno – ekologicznej)
Spotkanie najlepiej zorganizować na świeżym powietrzu np. w ogrodzie przedszkolnym
Cel ogólny:
- kształtowanie postawy proekologicznej.
Cele szczegółowe:
dziecko:
- przyporządkowuje różne rodzaje odpadów do właściwego koloru pojemnika na śmieci;
- wyjaśnia znaczenie segregacji śmieci dla środowiska;
- wskazuje sposoby ponownego wykorzystania niektórych odpadów;
- rozpoznaje znak recyklingu, wyjaśnia jego znaczenie;
- współpracuje w grupie;
Pomoce: pojemniki na śmieci w odpowiednich kolorach, różnego rodzaju odpady (szkło, papier, plastik, metal itp.), materiał imitujący rzekę, wiaderka i małe kubeczki, znak recyklingu, nagrania muzyczne;
Przebieg:
1.Powitanie uczestników, rozmowa na temat obecnej pory roku i jej oznakach oraz o obchodzonym Dniu Ziemi.
2. Prezentacja piosenki „Maszeruje wiosna” (sł. i muz. K. Bożek - Gowik) wraz z układem ruchowym przez jedną z grup.
3. Prawda – fałsz – zadaniem dzieci jest rozpoznanie zdań prawdziwych (wtedy wstają na chwilę ze swoich miejsc) i fałszywych (dotykają swojego nosa):
Wiosną kwitną kwiaty.
Wiosną spadają liście z drzew.
Wiosną niedźwiedzie układają się do snu.
Wiosną można usłyszeć śpiew ptaków.
Wiosną dzień robi się coraz dłuższy.
Wiosną jest bardzo zielono.
4. Nauka przerywnika – refrenu piosenki „Ziemia to wyspa zielona”
„Bo ziemia to wyspa, to wyspa zielona,
wśród innych dalekich planet.
To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,
więc musi być bardzo zadbany”.
5.Reprezentanci każdej grupy trzymają materiał imitujący rzekę i rozwijają go poruszając w rytm muzyki. Nauczycielka śpiewa piosenkę, jednocześnie wkładając do rzeki różne odpady (piosenka „Rzeczka” - muz. W. Lutosławski, w oryginale sł. J. Tuwim – tu zmienione na potrzeby spotkania przez nauczyciela)
Płynie, wije się rzeczka,
jak niebieska wstążeczka.
Ale cóż to, ach dzieci
ile w rzece tej śmieci.
Tu foliowa siateczka
i pusta buteleczka
i słoiczek jest szklany
zmięta kartka o rany!
Śmieci w rzece pływają,
rybom żyć już nie dają.
Ach pomóżcie dziś dzieci,
znajdźcie radę na śmieci.
6. Zapoznanie ze znakiem recyklingu, wyjaśnienie dzieciom jego znaczenia.
Każda z grup otrzymuje jeden odpad (np. kubeczek po jogurcie, słoik, gazetę, rolkę po papierze toaletowym, pudełko po butach) i próbuje podać co najmniej trzy pomysły na ponowne jego wykorzystanie. Po krótkiej naradzie przedstawiciele grup prezentują swoje pomysły wszystkim zebranym.
7. Śpiew piosenki – przerywnika „Bo ziemia to wyspa zielona”
8. Wyścigi „sprzątaczy”
Wspólne z dziećmi wyjaśnienie pojęcia „segregacja”. Przypomnienie zasad segregowania odpadów i kolorów koszy na poszczególne frakcje odpadów.
Zawodnicy każdej drużyny ustawiają się jeden za drugim, przed każdą drużyną umieszczamy kilkanaście odpadów z różnych frakcji (papier, szkło, plastik, metal itp.). W odległości kilkunastu kroków umieszczamy pojemniki w odpowiednim kolorze. W konkurencji liczy się zarówno szybkość, jak i właściwe posegregowanie odpadów.
9. Śpiew piosenki – przerywnika „Bo ziemia to wyspa zielona”
10. Prezentacja piosenki „Ogrodniczka” (sł. D. Gellner, muz. D. Kolago) przez jedną z grup.
11. „Podlewanie kwiatów” - wyścigi rzędów
Zawodnicy każdej drużyny ustawiają się jeden za drugim, przed każdym rzędem stoi wiaderko pełne wody i mały kubeczek, kilkanaście kroków dalej stoi puste wiaderko. Zadanie polega na jak najszybszym przeniesieniu wody za pomocą małego kubeczka do pustego wiaderka. Oprócz czasu liczy się także ilość doniesionej wody.
12. Śpiew piosenki – przerywnika „Bo ziemia to wyspa zielona”
13. „Taniec kwiatów” - prezentacja tańca z apaszkami przy muzyce „Walc kwiatów” P. Czajkowskiego przez jedną z grup.
14. „Hasła ekologiczne” - każda z grup w wyznaczonym czasie uczy się jednego hasła np.
„Wiedzą dobrze wszystkie dzieci, że jest ważna segregacja śmieci.”
„Prąd i wodę oszczędzamy – o przyrodę dbamy.”
„Oszczędzaj naturę – zbieraj makulaturę.”
Dzieci mogą je wykrzyczeć, wyskandować, wytupać lub przedstawić wg własnego pomysłu.
15. Śpiew piosenki – przerywnika „Bo ziemia to wyspa zielona”
16. „Taniec z gazetami” - dzieci dobierają się parami, każda para otrzymuje kartkę z gazety. Dzieci tańczą przy dowolnej muzyce (najlepiej o zmiennym rytmie) wykonując polecenia prowadzącego np. gazeta między brzuszkami, między plecami, między dłońmi, na głowie itp.)
17. Podziękowanie za wspólną zabawę i wspaniałe pomysły na ekologiczne życie.