Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 6-letnich
08.06.2018
Temat: Ulubione zajęcia dzieci – zabawy badawcze
Cel główny:
zachęcenie do eksperymentowania kolorami,
rozwijanie intuicji geometrycznej.
Metody: słowna, zadań stawianych do wykonania, oglądowa.
Formy: zbiorowa, indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne: Atrament, kartki A4, mleko, barwniki spożywcze, płyn do naczyń, pędzle, płaskie naczynie, zabawka - wirujący bąk, figury geometryczne, kartoniki z cyframi i znakami matematycznymi, ilustracje motyla, kwiatu i liścia.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć wierszem Danuty Gellner: "Dzieci"
Wszystkie dzieci na całym świecie
są takie same - lubią skakać na jednej nodze
i lubią zanudzać mamę.
Wszystkie dzieci na całym świecie
śpiewają wesołe piosenki i byle kamyk, i byle szkiełko
biorą jak skarb do ręki.
Podobno dzieci na całym świecie
bywają niegrzeczne czasem, lecz to nie u nas,
nie w naszym mieście - to gdzieś za górą, za lasem.
2. Rozmowa na temat treści wiersza:
Co lubią robić wszystkie dzieci na całym świecie?
Jakie zabawy lubią najbardziej?
Czy dzieci lubią eksperymentować np z kolorami?
3. "Atramentowe plamy" – badanie efektu odbicia i symetrii.
Dzieci umieszczenie kroplę kolorowego tuszu na kartce złożonej na połowę. Rozkladają kartki i sprawdzają efekt. Następnie nanoszą kilka kropel w złożeniu kartki. Porównują otrzymany efekt z ilustracjami motyla, liścia, kwiatu umieszczonymi na tablicy.
4. "Tajemnicze barwy" zabawa eksperymentalna. Dzieci wykonują zadanie wg instrukcji nauczyciela. Do naczynia dzieci wlewają niewielką ilość płynu do mycia naczyń, dolewają mleko i kolorowe barwniki spożywcze. Po dotknięciu mieszanki pędzlem, barwy w mleku zaczną same wirować w naczyniu. Po skończonej zabawie dzieci próbują wyciągać wnioski ze swoich działań.
5. "Mieszamy kolory" – niezwykłe malowanie farbami. Nauczyciel prezentuje sposób wykonania eksperymentu, tj. nałożenie farby na kartkę, ustawienie na plamie nakręcanego bączka i nakręcenie go. Dzieci obserwują efekt zjawiska i próbują wyciagać wnioski. Następnie w małych zespołach bawią się kolorami.
6. Kompozycje z figur geometrycznych - wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem kolorowych figur geometrycznych. Nauczyciel prezentuje pracę wykonaną przez siebie. Dzieci przeliczają z ilu i jakich figur została ułożona kompozycja. Następnie układają swoje kompozycje, przeliczają swoje figury i układają działania za pomocą kartoników z cyframi i działaniami.
Prowadzenie
Anna Piotrowicz