Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych w grupie IV
dn. 06.12.2016
(Grupa 5- latków)
Temat: „W świątecznym nastroju” - wykonanie ozdób świątecznych na kiermasz charytatywny
Cel główny:
uwrażliwienie dziecka na potrzeby innych
wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym
organizowanie sytuacji sprzyjającej wykorzystywaniu posiadanych sprawności i umiejętności manualnych;
Metody: słowna, oglądowa, zadań stawianych do wykonania
Formy: zbiorowa, indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: napisy z nazwami prezentów i ozdób choinkowych, teksty zagadek, płyta CD z muzyką, materiały do wykonania ozdób tj. styropianowe bombki i figurki aniołków, kolorowe cekiny, koronki, kolorowe tasiemki, brokaty, kleje brokatowe, bibuła, brystol kolorowy, wycinanki, klej, nożyce.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przybyłych rodziców i dzieci
2. Zapoznanie z celem spotkania.
Zapraszamy do udziału w kontynuacji rozpoczętej akcji „Pola Nadziei” dotyczącej pomocy dzieciom z hospicjum domowego. Podczas zajęć wykonamy wraz z dziećmi ozdoby świąteczne przeznaczonych na kiermasz charytatywny. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji „Pomóż Im” prowadzącej hospicjum domowe.
3. ,,Świąteczne prezenty” – kalambury słowne
Dzieci losują karteczki z nazwami prezentów, jakie dzieci zazwyczaj otrzymują pod choinkę. Zadaniem ich jest opisanie przedmiotu bez podania jego nazwy. Pozostałe dzieci i rodzice próbują odgadnąć, o jakim prezencie opowiada dana osoba.
4. Odszukaj parę.
Dzieci maszerują po sali między rozłożonymi napisami. Na przerwę w muzyce wybierają dowolny kartonik z nazwą prezentu lub ozdoby choinkowej, następnie szukają osoby z takim samym napisem.
5. Zagadki
Nauczyciel czyta tekst zagadki. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie zagadki następnie wyszukanie odpowiedniego obrazka oraz podpisu do niego.
Co roku w grudniową noc,
wszystko ma czarodziejską moc.
Wtedy też Mikołaj Święty,
rozdaje dzieciom... (prezenty)
W czerwonym płaszczu nocą się skrada
I pod choinką prezenty składa.
Ma długą brodę, czapkę i laskę,
Odwiedza dzieci, co obchodzą Gwiazdkę. (Święty Mikołaj)
Drzewko to zawsze zielone,
Na czas Gwiazdki wystrojone,
Pod nim zaś Mikołaj Święty
Pozostawił nam prezenty (choinka)
Choinkowe ozdoby
Okrągłe jak słońce,
Jak ono złociste
I blaskiem świecące (bombki choinkowe)
Pada z nieba biały proch,
Coś jak gwiazdki albo groch.
Gdy napada po kolana,
Ulepimy wnet bałwana!(śnieg)
Długim sznurem choinkę oplatają
i ją pięknie oświetlają (Lampki choinkowe)
W święta grudniowe,
gdy cały dzień trzeba pościć,
bardzo smakuje ta ryba,
co mało ma ości (karp)
6. Taniec integracyjny ,,Pada śnieg”
(Wykorzystanie elementów pedagogiki zabawy wg Klanzy)
Uczestnicy spotkania tworzą pary: rodzic – dziecko. Kolejno ruchem improwizowanym tańczą w środku koła kolejne pary, w rytmie słyszanej muzyki (Jingle Bells).
7. Prace plastyczne.
Zaproszenie rodziców i dzieci do wspólnych prac plastycznych – dowolny wybór miejsca pracy.
Na stolikach leżą przygotowane materiały do wykonania ozdób, rodzice wraz z dziećmi wybierają rodzaj ozdoby który wykonają (bombki, aniołki, choinki, pocztówki)
8. Ozdoby na choinkę.
Wykonywanie wspólnie ze swoim dzieckiem ozdób na choinkę.
9. Wspólne śpiewanie kolęd podczas pracy.
10. Oglądanie wykonanych prac – pozostawienie do wyschnięcia.
11. Podziękowanie za udział w spotkaniu i pożegnanie uczestników.
Opracowanie i prowadzenie:
Małgorzata Kondrusik,
Anna Piotrowicz