Czystość to zdrowie - wykorzystanie multimediów w poszerzaniu wiedzy dotyczącej higieny osobistej ze zwróceniem szczególnej uwagi na mycie rąk.
Konspekt zajęcia
Grupa wiekowa: 5,6 - latki
Realizacja podstawy programowej:
P. 7. Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania
o zdrowie,
Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
P. 1 samodzielnie wykonuje podstawowe czynności higieniczne
Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
P. 2 wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego
Temat: Czystość to zdrowie - wykorzystanie multimediów w poszerzaniu wiedzy dotyczącej higieny osobistej ze zwróceniem szczególnej uwagi na mycie rąk.
Cel ogólny: Przyzwyczajanie do systematycznego dbania o czystość
Cele:
Dziecko:
• Wykazuje zainteresowanie zdobywaniem wiedzy dotyczącej higieny
• Słucha wiersza czytanego przez nauczyciela
• Odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu
• Rozwiązuje zadanie interaktywne na tablicy multimedialnej
• Ogląda filmik – prawidłowy sposób mycia rąk
• Odtwarza ruchem demonstrowane czynności
• Rozwija ekspresję ruchową - ilustruje ruchem piosenkę
• Poznaje za pomocą dotyku przedmioty służące do utrzymania higieny ciała
• Rozpoznaje węchem produkty służące do higieny osobistej
• Ćwiczy motorykę małą – obrysowuje, wycina, klei
• Potrafi umyć ręce zachowując kolejne etapy czynności
Metody:
• Słowna – rozmowa dot. wysłuchanego tekstu;
• Czynna – wykonuje ćwiczenie interaktywne na tablicy multimedialnej
• Czynna - odgaduje po dotyku i po zapachu
• Czynna - ćwiczenia motoryki małej – odrysowuje, wycina, klei
• Czynna - potrafi umyć ręce zachowując kolejne etapy
• Oglądowa – ogląda filmik - prawidłowy sposób mycia rąk
Formy:
• zbiorowa – z całą grupą
• indywidualna
• w parach – obrysowują kontury dłoni
Środki dydaktyczne:;
• tekst wiersza,
• ilustracje – etapy mycia rąk
• film - Niezbędnik multimedialny - Higiena
• ćwiczenia interaktywne – Niezbędnik multimedialny
• pokaz prawidłowego myci rąk na ekranie multimedialnym - https://www.youtube.com/watch?v=m5uEjEV0eDY
• przedmioty służące do utrzymania higieny osobistej
• zagadki węchowe w pudełeczkach
• podkład muzyczny- Dziwne plamy - Klanza - Kiedy maluchy zmieniaja sie w zuchy.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci
• Wstaną i zamienią się miejscami dzieci, które dzisiaj myły zęby;
• Wstaną i zamienia się miejscami dzieci, które dzisiaj czesały włosy,
• Wstaną i zamienia się miejscami dzieci, które myły dzisiaj ręce.
2. Słuchanie wiersza I. R. Salach „Czystość to zdrowie”
Kiedy rano wstaję, do łazienki idę,
kran odkręcam z ciepłą wodą i dokładnie myję ...
zęby, twarz i szyję.
Gdy już się ubiorę, to przeczeszę włosy,
by nie sterczał krzywo w górę
ani jeden kosmyk.
Ręce zawsze czyste mam,
O paznokcie krótkie dbam.
Czyste włosy mam i szyję
no bo się dokładnie myję.
Żeby zdrowym zawsze być,
Trzeba się dokładnie myć.
I pamięta każdy zuch:
W zdrowym ciele zdrowy duch.
Rozmowa na temat wiersza:
• Co robimy rano, gdy wstajemy z łóżka?
• Co robimy, gdy się już ubierzemy?
• Co trzeba robić, żeby zawsze być zdrowym?
• Co znaczy powiedzenie – w zdrowym ciele zdrowy duch?
3. Oglądanie filmiku z zasobów Niezbędnika multimedialnego – MAC Higiena
Niezbędnik multimedialny – Filmy – Zdrowie – Higiena
4. Rozwiązywanie ćwiczenia interaktywnego z zasobów Niezbędnika multimedialnego
Niezbędnik multimedialny – ćwiczenia interaktywne – nr 37
• Wskaż przedmioty, z których korzystamy dbając o higienę?
4. Zagadki dotykowe – przedmioty służące do utrzymania higieny
Zagadki węchowe – środki czystości – pasta do zębów, mydło w płynie, krem do rąk,
5. Zabawa ruchowa przy muzyce - dowolne ilustrowanie ruchem utworu - "Dziwne plamy" – Klanza – Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy.
6. Oglądanie filmu instruktażowego – jak prawidłowo umyć ręce – zasoby internetowe –
Omówienie etapów mycia rąk:
• Odkręć wodę
• Zamocz ręce i nadgarstki
• Nałóż mydło- najlepiej mydło w płynie
• Myj ręce zaczynając od:
- paznokci
- wewnętrznej strony dłoni
- palców po kolei
- przestrzeni między palcami
- spodu dłoni
- wierzchu dłoni
- kciuków
- nadgarstków
• Opłucz ręce
• Wytrzyj do sucha, najlepiej w ręcznik papierowy.
7. Zabawa ruchowo - naśladowcza – Myjemy ręce
Zapraszam do stolików. Mam dla Was niespodziankę.
Każde dziecko ma przygotowane na swoim miejscu połowę kartki papieru, ołówek, nożyczki, klej i „wycięte paznokcie” w kopertach.
Dzieci z pomocą koleżanki / kolegi lub samodzielnie obrysowują dłoń, wycinają obrysowany kontur.
Następnie do każdego paluszka doklejają paznokcie (paznokcie są nienaturalnie długie).
- Jakie paznokcie powinniśmy mieć?
- Czy mogą być bardzo długie?
- Czy chcielibyście mieć takie paznokcie?
- Co może się znajdować pod takimi paznokciami?
- Czym to grozi?
Dzieci obcinają na krótko paznokcie w „swojej ręce”.
Naklejanie dłoni na uprzednio przygotowana pracę plastyczną – Kran
8. Podsumowanie zajęć - zestawienie i wyeksponowanie powstałych prac.
9. Po zakończeniu zajęcia w sali, ćwiczenia praktyczne w łazience.