SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Spotkanie z dwunastoma braćmi. Utrwalenie nazw miesięcy.
Grupa wiekowa: ośmiolatki
Czas zajęć: 45 minut
1. Cel główny: utrwalenie nazw miesięcy,
2. Cele szczególe:
Dziecko:
• zna nazwy miesięcy,
• potrafi wymienić ich nazwy po kolei,
• wie, skąd wzięły się nazwy miesięcy,
• potrafi rozwiązać krzyżówkę o tematyce zimowej,
• rozpoznaje pory roku/ miesiące na podstawie ilustracji,
• zna zasady współpracy w grupie.
3. Metody: rozmowa kierowana, praca z tekstem- krzyżówka, wiersze, burza mózgów, pedagogika zabawy.
4. Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
5. Środki dydaktyczne: krzyżówka, mazaki, płyta z muzyką, wiersz „Jak bawią się miesiące w kalendarzu?” M. Bogdanowicz, „Sekrety imion dwunastu braci”, Świerszczyk 2003 nr 1, Duralska-Macheta T., Turbaczewska M., zagadki o miesiącach: „Zbiór przysłów i zagadek dla dzieci”, Przybysz-Piwko M.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie. Zapoznanie z tematem i celem zajęć.
2. Przeczytanie wiersza „Jak bawią się miesiące w kalendarzu?” M. Bogdanowicz. Omówienie wiersza. Wymienienie nazw miesięcy. Jakie miesiące są w poszczególnych porach roku.
3. Zabawa w skojarzenia. Dzieci na podstawie obrazków pokazywanych przez nauczyciela mówią, z jakim miesiącem i porą roku kojarzy się obrazek.
4. Zabawa ruchowo- integracyjna.
- Na pauzę w muzyce łączą się w grupy dzieci urodzone w tej samej porze roku.
- Na pauzę w muzyce łączą się w grupy dzieci urodzone w tym samym miesiącu.
- Zamieniają się miejscami dzieci urodzone w wymienionym miesiącu/ porze roku.
5. Skąd pochodzą nazwy miesięcy? Przeczytanie tekstu „Sekrety imion dwunastu braci”, Świerszczyk 2003 nr 1, Duralska-Macheta T., Turbaczewska M.
6. Zagadki o miesiącach.
7. Zimowa krzyżówka. Praca w grupach.
8. Podsumowanie zajęć- rundka „Co zapamiętałem...?
9. Podziękowanie za udział w zajęciach. Porządkowanie sali.