Scenariusz do zajęć technicznych
1. Data: 19 grudnia 2018r.
2. Prowadzący: Katarzyna Fedek
3. Klasa: 5f
4. Temat zajęć: Ozdoba świąteczna z drewna.
5. Cel ogólny: Praca z drewnem i jego obróbka.
6. Cele operacyjne, uczeń:
• planuje wykonanie pracy,
• suszy krążek drewna,
• właściwie organizuje miejsce pracy,
• dba o porządek i bezpieczeństwo na miejscu pracy,
• wie, jaki papier ścierny powinien wykorzystać przy poszczególnych etapach pracy,
• rysuje na wyszlifowanym kawałku drewna dekorację świąteczną,
• maluje farbą narysowany obrazek,
• nadaje połysk przez malowanie bezbarwnym lakierem gotowej pracy.
7. Metody pracy:
• problemowa
• praktyczna
• podająca
8. Formy pracy:
• zbiorowa,
• indywidualna
9. Środki dydaktyczne: krążki z drewna, papier ścierny grubo i drobnoziarnisty, farby plakatowe, lakier bezbarwny.
Przebieg zajęć:
1. Przygotowanie Sali do zajęć przez uczniów. Połączenie stolików tak, aby uczniowie siedzieli w grupach. Rozłożenie podkładek ochronnych na stolikach. Wyjęcie potrzebnych do pracy materiałów: wysuszonych krążków drewna, papieru ściernego, farb. (Uczniowie sami suszyli drewno i zaplanowali jaką ozdobę namalują.) Przedstawienie celu zajęć i etapów pracy. Rozmowa na temat zachowania bezpieczeństwa i porządku podczas zajęć.
2. Rozpoczęcie szlifowania. Uczniowie decydują, że na początek wykorzystają papier gruboziarnisty. Pod koniec szlifowania, aby nadać gładkość korzystają z papieru ściernego drobnoziarnistego.
3. Ocena stopnia trudności pracy. Uczniowie oceniają, czy szlifowanie jest łatwe. Dochodzą do wniosku, że ręczna obróbka drewna jest bardzo trudna i czasochłonna. Jednak można ją ułatwić wykorzystując odpowiednie narzędzia. Podają przykłady tych narzędzi.
4. Uczniowie po wyszlifowaniu drewna sprzątają miejsce pracy, wyrzucają starty papierem pył. Przystępują do rysowania zaplanowanego wcześniej obrazka. Następnie malują farbą swoją ozdobę. Gdy praca jest gotowa, odkładają ją w bezpieczne miejsce – aby wyschła i porządkują miejsce pracy.
5. Prace pozostają do wyschnięcia. Na kolejnych zajęciach uczniowie malują wyschnięte prace lakierem bezbarwnym, aby nadać im połysk.
6. Na koniec uczniowie oceniają swoją pracę. Mówią z czego są zadowoleni, a co by poprawili – gdyby była taka możliwość. Nauczyciel ocenia pracę uczniów, biorąc pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie.