Konspekt zajęć edukacyjnych
Temat: „Praca krawcowej”.
Grupa wiekowa: 5 – latki.
Prowadzący:
Cel ogólny:
Dostarczenie wiedzy na temat pracy krawcowej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zapoznaje się z zawodem krawcowej,
- rozwiązuje zagadki tematyczne z pracą krawcowej,
- słucha poleceń nauczyciela,
- potrafi odpowiedzieć na pytania nauczyciela,
- wyszukuje i klasyfikuje ubrania charakterystyczne dla czterech pór roku,
- bierze udział w zabawach ruchowych,
- przelicza liczby sylab w wyrazach,
- doskonali analizę i syntezę słuchową,
- przelicza guziki,
- potrafi reagować na umówiony sygnał,
- określa do czego służą przybory krawieckie
- potrafi skupić uwagę na dłuższy czas na wykonywanym zadaniu,
- wykonuje określone zadania na karcie pracy i w pracy plastycznej.
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna.
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa.
Pomoce:
Płyta CD z piosenkami („Dzień dobry...”, „Tańcowała igła z nitką”), ubrania charakterystyczne dla pór roku, symbole pór roku, zeszyt grafomotoryczny, kredki, przybory krawieckie, guziki, dzwoneczek, skrawki materiałów, wycinki z gazet, kolorowe kartki, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką: „Dzień dobry dzieci..”(M. Kluza)
2. Zabawa dydaktyczna „Zimno – ciepło”, nauczyciel chowa w sali ubrania, zadaniem dzieci jest ich odnalezienie za pomocą podpowiedzi – zimno, ciepło.
3. Klasyfikacja ubrań ze względu na porę roku.
Nauczyciel przygotowuje symbole czterech pór roku. Dzieci porządkują, klasyfikują zgromadzone wcześniej ubrania zgodnie z porą roku.
Rozmowa na temat ubierania się odpowiednio do pogody.
4. Zabawa muzyczno - ruchowa „Klaskać ...”
5. Zagadka słuchowa o krawcowej:
Igła, nici i nożyce,
to jej dzielne pomocnice.
Najpierw kroi, potem zszywa,
czy już wiesz, jak się nazywa?
6. Słuchanie wiersza „Krawcowa” (M.Plata) , rozmowa na temat jego treści.
Gdy ubranko na ciebie nie pasuje,
albo gdy coś ci się w nim popsuje,
na pewno pomoże ci pani krawcowa.
W swoim kuferku prawdziwe skarby chowa:
igły, co mają uszka, nici kolorowe,
agrafki do spinania, szpilki metalowe,
długie tasiemki, srebrzyste nożyczki,
tęczowe materiały, zapasowe guziczki.
Starannie przyszyje urwane rękawki,
skróci mankiety, przedłuży nogawki.
Dziury załata, kokardki naszyje,
suwaki wymieni, kaptur doszyje.
Wszystko naprawi bardzo dokładnie,
by wyglądało porządnie i ładnie.
Raz – dwa, hop – siup i gotowe!
Teraz ubranko masz już gotowe.
7. Prezentacja przyborów krawieckich. Przeliczanie guzików.
Oglądanie przyborów krawieckich przyniesionych przez nauczyciela
i określanie do czego służą. Dzielenie ich nazw na sylaby, określenie
jaką głoskę słychać na początku, a jaką na końcu. Zabawy matematyczne
z guzikami, przeliczanie, wskazywanie prawej i lewej strony.
8. Zabawa muzyczno - ruchowa „Tańcowała igła z nitką”- dzieci ustawiają się w rozsypce po sali. Wybrane przez nauczyciela dziecko jest igłą. Przy piosence „Tańcowała igła z nitką” igła dotyka różne dzieci, które zamieniają się w nitkę i dołączają do igły. Zabawa kończy się kiedy wszystkie dzieci zostaną dotknięte przez igłę.
9. Praca z zeszytem grafomotorycznym – prowadzenie dróg w labiryncie, połączenie ubrań z przedmiotami za pomocą , których zostały wykonane.
10. Zabawa ruchowa „Ubrania” –dzieci biegają po sali na sygnał dzwoneczka, nauczyciel wymienia nazwy ubrań. Jeśli nazwa będzie jednosylabowa to dzieci robią jeden przysiad, dwusylabowa – dwa podskoki, trzysylabowa – trzy pajacyki.
11. Wykonanie pracy plastycznej „Jestem projektantem” – kolaż przy pomocy wycinek z gazet, kawałków różnych materiałów, kredek, kolorowych kartek.
12. Masażyk relaksacyjny „Pogoda”
Idzie pani: tup, tup, tup,
(Na przemian z wyczuciem stukamy w jego plecy opuszkami palców wskazujących)
dziadek z laską: stuk, stuk, stuk,
(delikatnie stukamy zgiętym palcem)
skacze dziecko: hop, hop, hop,
(naśladujemy dłonią skoki, na przemian opierając ją na przegubie i na palcach)
żaba robi długi skok.
(z wyczuciem klepiemy dwie odległe części ciała dziecka np. stopy i głowę)
Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu,
(dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka)
kropi deszczyk: puk, puk, puk,
(delikatnie stukamy w jego plecy wszystkimi palcami)
deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup,
(klepiemy dziecko po plecach dłońmi złożonymi w „miseczki”)
a grad w szyby łup, łup, łup.
(lekko stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści)
Świeci słonko, (gładzimy wewnętrzną stroną dłoni ruchem kolistym)
wieje wietrzyk, (dmuchamy we włosy dziecka)
pada deszczyk.(z wyczuciem stukamy opuszkami palców w jego plecy)
Czujesz dreszczyk? (leciutko szczypiemy w kark)
13. Podsumowanie i zakończenie zajęć.