Numer: 41298
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wiejskim podwórku

Konspekt zajęć edukacyjnych
Temat zajęć: „Na wiejskim podwórku.”
Grupa wiekowa: 4-latki
Osoba prowadząca:
Cele główne:
- poszerzenie wiedzy dzieci na temat zwierząt z gospodarstwa wiejskiego,
- kształcenie logicznego myślenia,
- usprawnianie narządów mowy ,
- rozwijanie słuchu przez rozpoznawanie, różnicowanie głosów zwierząt,
- rozwijanie zdolności manualnych poprzez pracę plastyczną.
Cele operacyjne :
Dziecko:
- zna zwierzęta żyjące w wiejskiej zagrodzie,
- rozwiązuje zagadki tematyczne,
- naśladuje wymienione zwierzęta ruchem i głosem,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru,
- prawidłowo reaguje na umowne sygnały,
- estetycznie wykonuje pracę plastyczną.
Forma: zajęcia z całą grupą z elementami pracy indywidualnej.
Metoda: słowna, oglądowa, ćwiczeń ortofonicznych.
Pomoce: ilustracje ze zwierzętami oraz z gospodarstwem wiejskim, opowiadanie pt. „Dzień dobry zwierzątka”, piosenka pt. ”Na wiejskiej farmie”, odgłosy zwierząt, zagadki tematyczne, makieta farmy z kartonu, koła hula-hop, obrazki do kolorowania, kredki, farby, nożyczki, wykałaczki i plastelina.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci oraz zabawa integrująca grupę „Iskierka przyjaźni”. Stoimy w kręgu trzymając się za ręce, wskazana osoba rozpoczyna zabawę mówiąc- „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk”, kolejno uciskamy rękę osoby stojącej obok, gdy „iskierka” powróci osoba rozpoczynająca zabawę mówi-„iskierka powróciła, zabawę zakończyła”.

2. Zapoznanie dzieci z tablicą edukacyjną „Zwierzęta na wsi”, omówienie poszczególnych zwierząt z gospodarstwa wiejskiego.

3. Opowiadanie pt. „Dzień dobry zwierzątka” połączone z zabawą usprawniającą narządy mowy. Omówienie treści opowiadania.
„Dzień dobry zwierzątka”
Bardzo wcześnie rano wszystkie zwierzątka jeszcze smacznie spały. Kogut i kury w kurniku na grzędzie (oblizywanie czubkiem języka górnych zębów po wewnętrznej stronie), koń i krowa w oborze (unoszenie języka za górne zęby i cofanie go do podniebienia miękkiego), a piesek w budzie (język w przedsionku jamy ustnej, oblizywanie górnych zębów). Pierwszy obudził się kogut, wyskoczył z kurnika (szerokie otwieranie buzi i wysuwanie języka nie dotykając o zęby), rozejrzał się po podwórku (kierowanie języka w kąciki ust, przy szeroko otwartych ustach), wyskoczył na płot (unoszenie języka nad górną wargę) i głośno zapiał – kukuryku! Głośne pianie koguta obudziło kury, które zawołały –ko-ko-ko! Na śniadanie kurki zjadły ziarenka (chwytanie ziarenek ustami). Obudził się też piesek, zaszczekał-hau, hau, hau! Pobiegł w koło podwórka (usta otwarte, oblizywanie warg ruchem okrężnym). Zmęczył się bardzo tym bieganiem i dyszy (wysuwanie szerokiego języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki). W chlewiku świnka zaczęła potrącać ryjkiem drzwi. Krowa zaryczała- muu, muu! A koń zaparskał, że też już nie śpi (parskanie). A ty co mówisz wszystkim rano, gdy się obudzisz? (dzień dobry).

4. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania - „Kotki i pieski”. Dzielimy dzieci na dwie grupy: kotki i pieski. Zwierzątka siedzą w swoich domkach- koła hula-hop. Na znak nauczyciela zwierzątka wychodzą na spacer. Prowadzący zabiera za każdym razem jedną obręcz. Wygrywa dziecko pozostające jako ostatnie w hula-hop.

5. Ćwiczenia słuchowe. Rozpoznawanie głosów zwierząt z nagrań.

6. Zagadki tematyczne „Zwierzęta z wiejskiego podwórka”.
• Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka. Dobrym ludziom chętnie służy na złych warczy, szczeka. (pies)
• Syty i zadowolony głośno pomrukuje, lubi mleko, łapie myszy, zły pazurki pokazuje. (kot)
• Choć się zielonej trawy naje, to białe mleko daje.(krowa)
• Chodzi po podwórku, o ziarenka prosi, siaduje na grzędzie, pyszne jajka znosi.(kura)
• Lubi owies, lubi siano, w stajni rży i parska rano.(koń)
• Głośno pieje kukuryku, wstań dziewczynko i chłopczyku.(kogut)
• Co to za ptak? Pływa po stawie i kwacze kwak, kwak.(kaczka)
• Mieszka w chlewiku, kwik słychać stale daje nam słoninę, mięso oraz smalec.(świnka)

7. Praca zespołowa – wykonanie gospodarstwa wiejskiego przy użyciu wcześniej przygotowanej tekturowej makiety. Wspólne malowanie farbami makiety farmy. Kolorowanie obrazków zwierząt z wiejskiego podwórka. Wycinanie zwierzątek, a następnie przy pomocy wykałaczek umieszczenie ich w farmie. Po ukończeniu pracy zorganizowanie wystawy dla rodziców.

8. Słuchanie piosenki nawiązującej do tematu pt. „Na wiejskiej farmie” i próba zapamiętania słów.
„Na wiejskiej farmie”
Na wiejskiej farmie tu i tam,
Wiele się dzieje mówię Wam x2
Oooo mówię Wam.
Koniki jadą ijaija o
Kurki gdakają ko koko
Pieski szczekają hau hauhau
Kotki w stodole miau miaumiau

Na wiejskiej farmie tu i tam,
Gwarno, wesoło mówię Wam x2
Oooo mówię Wam.
Świnki chrumkają chrum chrumchrum
Żabki kumkają kum kumkum
Barankibeczą be bebe
Kozywtórująme meme

Na wiejskiej farmie tu i tam,
Gra wciąż muzyka mówię Wam x2
Oooo mówię Wam.
Indyki wrzeszczą gul gulgul
A rybki w stawie bul bulbul
Kaczusie kwaczą kwa kwakwa
Wrony na dachu kra krakra.

9. Zabawa wyciszająca „Kotek mruczy”, odpoczynek przy spokojnej muzyce.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.