Scenariusz lekcji z zakresu edukacji matematycznej kl. III
Temat: Mnożenie i dzielenie liczb typu: 2 x 400, 800 : 2.
Cel główny: kształtowanie umiejętności mnożenia i dzielenia pełnych setek przez liczby jednocyfrowe.
Cele operacyjne: uczeń
• zna pojęcia iloczyn, iloraz
• rachuje w pamięci, szacuje wyniki mnożenia
• mnoży i dzieli pełne setki przez liczby jednocyfrowe
• rozwiązuje zadania tekstowe
• potrafi logicznie myśleć
Metody:
• pogadanka
• ćwiczenia praktyczne
• praca z podręcznikiem
•
Formy pracy:
• praca zespołowa
• praca w grupach dwu-osobowych
• praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
• plansza z tabliczką mnożenia
• Po 20 liczmanów dla każdego ucznia
• Papierowe banknoty po 100zł i po 200zł
• Kartki do notatek
Przebieg lekcji
I Czynności organizacyjne -
sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie pracy domowej, przedstawienie tematu i celów lekcji
1. Rachunek pamięciowy.
Powtórzenie tabliczki mnożenia oraz mnożenia i dzielenia przez 10
(np. 560 :10 =56)
„Wyścig rachmistrzów”
Para uczniów otrzymuje dwie koperty: w jednej są działania zapisane na kartkach a w drugiej wyniki .
U. wysypują na stolik zawartość koperty. Układają działania z poprawnie dobranymi wynikami.
II część właściwa
2.Czynnościowe wykonanie mnożenia pełnych setek – praca w parach.
N. mówi polecenia
* Wypłać koledze 400zł banknotami po 100zł.
Ile dałeś mu banknotów? (4)
Po ile?(po 100zł)
Zapisz to. (4 x 100zł = 400zł)
* Wypłać koledze 400zł banknotami po 200zł.
Ile dałeś mu banknotów? (2)
Po ile?(po 200zł)
Zapisz to. (2 x 200zł = 400zł)
* Wypłać 600zł, 800zł itp.
3. N. wyjaśnia uczniom
Aby obliczyć iloczyn 3 x 200, mnożę 3 x 2 setki. Otrzymuję 6 setek, czyli 600.
3 x 200 = 600
U. samodzielnie rozwiązują zad. nr 1 w karcie pracy
4. Rozwiązywanie zadań tekstowych na tablicy.
a) jednodziałaniowe
Tata kolegi jest ogrodnikiem. Zużywa dziennie 100 litrów wody do podlewania roślin w szklarni. Ile wynosi zużycie wody w szklarni w ciągu tygodnia?
b) dwudziałaniowe
W księgarni były 3 paczki po 200 pocztówek. Sprzedano 90 pocztówek. Ile pocztówek zostało?
5. Czynnościowe wykonanie dzielenia pełnych setek – praca w parach.
N. mówi polecenia
* Rozmień koledze 200zł na 2 banknoty.
Zapisz to. ( 200zł : 2 = 100zł)
* Rozmień koledze 400zł (2 banknoty po 200zł) na 4 jednakowe banknoty. Jakie to będą banknoty? ( 4 po 100zł)
Zapisz to. (400zł : 4 = 100zł)
6. N. wyjaśnia uczniom
Aby obliczyć iloraz 400:2,
dzielę 4 setki : 2.
Otrzymuję 2 setki, czyli 200.
400 : 2=200
U. samodzielnie rozwiązują zad. nr 5 w kartach pracy
7. Rozwiązanie zadań tekstowych 6 i 7 w kartach pracy
a) Kasjerka wypłaciła 400zł dwoma banknotami. Jaki to były banknoty?
b) Do sklepu przywieziono 600 konserw w 3 jednakowych pudłach. Po ile konserw było w każdym pudle?
8. Wspólne rozwiązanie zadania z kangurkiem znajdującego się w kartach pracy
Dwie kury w ciągu 2 dni zniosły 2 jajka. Ile jajek zniesie 6 kur w ciągu 6 dni, jeżeli będą się niosły z taką samą częstotliwością?
Sprawdź dwa warianty rozwiązania zadania.
- Zapoznanie z treścią.
- Próba samodzielnego rozwiązania
- Podawanie poprawnych wyników.
- Wspólne przeprowadzenie rozumowania prowadzącego do poprawnego rozwiązania.
III Podsumowanie – ocena pracy uczniów i ich aktywności podczas lekcji
Uczniowie dokładnie i poprawnie wykonali swoje zadania, więc zostają ocenieni zgodnie z systemem oceniania ustalonym przez nauczyciela.
Praca domowa
„Ćwiczymy poprawne liczenie” zad.1, 2/37.
N. objaśnia zadaną pracę.
E