SCENARIUSZ ZAJĘĆ: WIOSNA w ULU - zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej
Data: 21marca 2019
Klasa 2aSP
Wychowawca: Edyta Pawłowska
Metody: zabawowa, warsztatowa(zajęcia z udziałem rodziców)
Cele:
• uczeń zna kolejne etapy życia pszczoły miodnej
• uczeń zna sposoby komunikowania się pszczół
• uczeń rozumie konieczność ochrony owadów zapylających
• uczeń potrafi zbudować ul z materiałów wtórnych
• uczeń potrafi współpracować w grupie
Przebieg zajęć:
1. Życie roju/rodziny - opowiadanie nauczyciela
U pszczół miodnych społeczeństwo zwane jest rojem. Składa się on z liczby pszczół równej liczbie osób na dużym stadionie piłkarskim (to nawet 50 000 osobników!). Aby istniało, każda z pszczół odgrywa powierzoną jej rolę.
Zdjęcia na tablicy – matka pszczela, robotnica, truteń.
Życie w ulu ściśle związane jest z porami roku. Co się działo w ulu zimą?
Pszczoły, które zebrały nektar i pyłek zgromadziły zapasy, wygoniły trutnie i skupiły się na zapewnieniu swojej królowej odpowiednich warunków do zimowania, czyli zbudowały tzw. kłąb, by utrzymać stałą temperaturę w ulu.
ZABAWA: P. Agnieszka ;wybieramy królową, pozostałe pszczoły fruwają. Na dźwięk instrumentu skupiają się wokół królowej tworząc kłąb.
2. Cd. opowiadania: Gdy robi się coraz cieplej kłąb się rozluźnia, a wraz z nastaniem wiosny królowa zaczyna składać jajeczka, z których wygryzają się kolejne pokolenia pszczół
ZABAWA: Wybieramy królową pszczół, która składa jajeczka – wręcza karteczki w różnych kolorach dziewczynkom i chłopcom. Dzieci wychodzą na środek i kulą się. Wszyscy odliczają do 21 – wtedy wstają pszczoły i dalej do
24 wtedy wstają trutnie .
Pokaz ramki w której wygryzają się pszczoły
Siadamy. Ciąg dalszy opowiadania:
3. Pszczoła robotnica pierwsze 21 dni spędza w ulu i w zależności od wieku wykonuje szereg czynności:
- czyszczenie komórek
- karmienie czerwiu
- odbiór nektaru i ubijanie pyłku
- wypacanie wosku budowa plastrów
- obrona ula
- zbiór pyłku i nektaru
Podsumowanie - filmy edukacyjne z cyklu :Z kamerą wśród pszczół
Jak więc widzicie dopiero ostatnie 2 tygodnie życia upływa jej na zbieraniu nektaru. Ale skąd ma wiedzieć, gdzie jest pokarm?
4. Film – taniec pszczół
Zabawa ruchowa: p. Agnieszka; wybieramy dziecko – pszczołę zwiadowczynię, która swym tańcem będzie wskazywała pozostałym dzieciom (około 10 osób) kierunek lotu. Gdy szybko porusza „odwłokiem” pszczoły znoszą nektar z bliskiej okolicy, gdy wolno rusza „odwłokiem” pszczoły latają na dalszą odległość. Po sali porozmieszczane są pudełeczka z wyciętymi kwiatkami w różnych odległościach od ula.
5. Kolejne pytanie: Skąd pszczoły wiedzą do którego ula wrócić?
Aby kierować tak dużą rodziną jaką jest rój pszczeli potrzebna jest silna królowa. Tylko taka jest w stanie utrzymać rodzinę w dobrej kondycji. A jak królowa rządzi ulem? Otóż ma specjalną broń w postaci feromonów. Są to specjalne „zapachy”, wydzielane przez królowe, które służą do sterowania i regulowania życia roju. „Zapachy” te wyczuwane są jedynie przez pszczoły i służą również, jako znak - „ta pszczoła to moja siostra” lub „ta pszczoła jest z innej rodziny”.
Zabawa: Wybieramy dwie królowe i każdej przydzielamy rodzinę.
Gdzie jest moja pszczoła? Wybieramy 2 królowe. Pozostali uczniowie otrzymują karteczki w różnych kolorach. Królowa obdziela zapachem swoje robotnice, które następnie wylatują z ula i gdy zgaśnie światło wracają do swojego ula, trafiają swojej królowej i gromadzą się wokół niej.
6. Po pracy pszczołom należy się posiłek: poczęstunek - wafle z miodem
Część miodu zabiera oczywiście pszczelarz - p. Agnieszka: pokaz stroju i sprzętu pszczelarskiego
7. Podsumowanie:
• film edukacyjny: Bajka terapeutyczna o pszczołach
• wręczenie dzieciom książeczki tematyczne o pszczołach do kolorowania
• informacja o konkursie na naj... zeszyt z innowacji, który będzie prowadzony do końca roku szkolnego
8. Zajęcia techniczne: do wyboru:
wysiew roślin miododajnych
prace plastyczne o tematyce pszczelej
prace techniczne o tematyce pszczelej
opracowała Edyta Pawłowska
SP w Niechcicach