Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych z zakresu edukacji żywieniowej w grupie dzieci 3-4-5-letnich
Temat: „Smaczne warzywa” – rozmowa, zabawy muzyczno – ruchowe oraz działania praktyczne motywujące do spożywania potraw zawierających warzywa.
Cele ogólne:
- Rozumienie konieczności stosowania zasad zdrowego odżywiania się, kształtowanie postawy prozdrowotnej oraz umiejętności zapewniania sobie źródeł witamin
- Poznanie zdrowotnych walorów warzyw, zachęcanie do spożywania potraw z przedszkolnego jadłospisu zawierających warzywa – zupy, surówki, soki
- Rozwijanie ekspresji muzyczno – ruchowej i plastycznej
- Doskonalenie sprawności manualnej oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej w działaniu praktycznym
Wskaźniki:
Dziecko:
- wyjaśnia potrzebę zdrowego odżywiania, jedzenia potraw z warzyw jako źródła witamin
- rozpoznaje naturalne okazy warzyw zawartych w przedszkolnym menu
- uczestniczy w robieniu surówki z marchwi i jabłka, degustuje soczek, zachowując przy tym zasady higieny i porządek
- bezpiecznie korzysta z narzędzi kuchennych, wie, że przed przystąpieniem do przyrządzania posiłków należy zadbać o higienę rąk
- śpiewa piosenki, uczestniczy we wspólnych zabawach muzyczno - ruchowych
- wykonuje pracę plastyczną techniką collag’u – komponuje zestawy warzywne zgodnie z własnym pomysłem
Metody:
Podające – pokaz, objaśnienie, instrukcja
Poszukujące – rozmowa poszukująca, met. zadań
Ekspresyjne: metoda zadań inspirujących
Praktycznego działania – metoda zadań wytwórczych
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki wspomagające działanie: naturalne okazy warzyw, kukiełki z warzyw, jadłospis, symbole witamin, nagrania CD piosenek: „Smaczne warzywa”, muzyka taneczna, emblematy z warzywami, karty pracy – garnek, papierowe talerzyki, ilustracje warzyw, klej, tarki, miski, talerzyki, łyżeczki, chusteczki na głowę, tace
Przebieg zajęć:
• Lekcja ciszy: „Pomidorek” – ostrożne przekazywanie z rąk do rąk tacy z pomidorkiem
• Miniteatrzyk – rozmowa kukiełek warzywnych (marchewka i por) nt. przedszkolnego jadłospisu
Marchewka: - czyta jadłospis:
Zupa marchewkowa, zupa porowa... - Ooo.... zobacz por piszą o nas w gazetach!
- Czekaj, jest nas tutaj znacznie więcej - ... zupa grochowa, surówka z buraczków czerwonych, jesteśmy sławne, jesteśmy sławne....!!!
Por:
- Daj spokój – to nie żadna gazeta, to chyba coś znacznie ważniejszego!
Zwraca się do dzieci:
- A może wy wiecie, co to może być?
- Dlaczego jadłospis jest taki ważny?
Nauczyciel:
- Nasz przedszkolny jadłospis układa Pani Zosia, która dba aby posiłki były smaczne i zdrowe, żeby była w nich odpowiednia porcja nabiału, mięsa, tłuszczów np. masełka, napojów oraz owoców i warzyw. W tym tygodniu zajmujemy się warzywami, to może sprawdźmy, czy nasze przedszkolne posiłki są bogate w warzywa.
Nauczyciel czyta nazwy potraw, a dzieci wybierają odpowiednie warzywa i układają na tacy.
- Jak myślicie, dlaczego w przedszkolnym jadłospisie jest tak dużo warzyw?
- Jadłospis zawiera dużo warzyw (i owoców) bogatych w witaminy, dzięki którym rośniemy, jesteśmy zdrowi, piękni i mamy duuużo siły np.
Witamina A – dba o nasze oczy, wpływa na wzrost kości i zębów
Witamina B – ułatwia myślenie, poprawia pamięć, zwiększa apetyt, dodaje energii
Witamina C – zapobiega przeziębieniom i ułatwia gojenie się ran
- Co się może stać, jeśli dziecko nie będzie jadło potraw z warzywami np. będzie zdejmować sałatę, pomidorka z kanapki, „kręcić nosem” na warzywną zupę, czy przedszkolne surówki?
• „Gotujemy zdrową zupę” – zabawa ruchowa
Dzieci dostają emblematy z warzywami, tworzą koło – garnek, do środka są proszone warzywa - składniki określonej zupy np. pomidorowej, ogórkowej itd. Dzieci chodzą po kole natomiast wybrane warzywa podskakują w środku przy dynamicznej muzyce.
• „Smaczne warzywa” - zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence
- O jakich warzywnych potrawach była mowa w piosence? (sok, surówka) – nawiązanie do dalszych form aktywności, wyjaśnienie działań praktycznych, zwrócenie uwagi na zasady bezpieczeństwa i higieny
• Działania kulinarne i plastyczne przy stolikach - dzieci mają przygotowane cztery stanowiska pracy z zadaniami, które sukcesywnie realizują:
stolik nr 1 - stolik kulinarny - przygotowanie surówki z marchewki i jabłka – dzieci ścierają marchewkę i jabłko na tarce, następnie spożywają
stolik nr 2 – stolik kulinarny, przy którym dzieci jedzą wykonaną przez siebie surówkę i degustują soczek
stolik nr 3 - „Zupy pełen gar” - działanie plastyczne - dzieci naklejają obrazki wybranych warzyw na sylwecie garnka
stolik nr 4 – „Moje warzywka – talerzyk pełen witamin” - dzieci naklejają warzywa wycięte z gazetek reklamowych na papierowych talerzykach
• Podsumowanie – ocena smaku surówki, wykonanie wystawy prac plastycznych, odwoływanie się do treści zajęć podczas najbliższych posiłków.