SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
Temat zajęć: Bieg po zdrowie - konstruowanie gry.
Klasa: 2 i
Prowadzący zajęcia: mgr Bożena Kobielus
Cele ogólne:
Rozwijanie twórczej aktywności uczniów poprzez sztukę konstruowania gier planszowych.
Integracja zespołu klasowego.
Nabywanie umiejętności współdziałania w grupie.
Kształtowanie odporności psychicznej dzieci.
Rozwijanie umiejętności matematycznych
Utrwalenie wiadomości na temat projektu „Zdrowie”.
Cele operacyjne:
Uczniowie rozgrywają klasowe zawody na temat znajomości zdrowia
Opracowanie w zespole gry i zgodnie z pisemną instrukcją
Uczeń stara się współdziałać w zespole.
Mnoży, dzieli liczby w zakresie 30.
Stara się przestrzegać zasad i norm określonych przez zabawę.
Metody:
słowna, praktycznego działania, oglądowa.
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne:
nagranie piosenki pt. Dzień na sportowo”, kostki, pionki, pola do gry dla każdej drużyny, prezentacja multimedialna z instrukcją gry i z zadaniami interaktywnymi dla poszczególnych grup, opaski z warzywami lub owocami dla każdej osoby. Kartoniki z zadaniami specjalnymi – zagrożenia. Słoik i nakrętki.
Osiem zadań interaktywnych:
1. Wiem co jem.Rozpoznawanie piktogramów warzyw.
2. Wiem co jem.Puzzle warzywne.
3. Hałas szkodzi zdrowiu! Które miejsca są hałaśliwe, a które
ciche i przyjemne. Dopasuj!
4. Zdrowo jem, więcej wiem! Posegreguj produkty zdrowe i niezdrowe. Odsłoń obrazek.
5. Jem owoce i jarzyny w nich mieszkają witaminy! Znajdź jak najwięcej nazw owoców zapisanych obok.
6. Jestem już uczniem i powiem wam, że zasady zdrowego odżywiania znam! Które z tych zachowań są zgodne z zasadami zdrowego odżywiania, a które nie? Dopasuj.
7. Ruch to zdrowie! Podziel nazwy sportów na zimowe i letnie.
8. Quiz o zdrowiu.
9. Pora na śniadanie, obiad i kolację. Drużyna zaznacza na zegarze godzinę, o której powinno się jeść śniadanie, obiad, kolację.
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie uczniów z tematem zajęć: konstruowanie gry planszowej – o tematyce zdrowotnej.
2. Ustalenie, co powinna zawierać gra planszowa na podstawie zgromadzonych gier (pola do gry, kostka, opis gry z określeniem reguł i zadań).
3. Ustalenie, kiedy zabawy z wykorzystaniem gier planszowych sprawiają przyjemność (gdy wygrywamy lub umiemy znosić porażki, gdy przestrzegamy reguł).
4. Konstruowanie planszy do gry według instrukcji.
5. Podział klasy na pięć pięcioosobowych zespołów. Każda grupa otrzymuje kolejne pola gry, pola premiowane w postaci owocu lub warzywa swojej grupy, które wplata dowolnie między kolejne pola, jedno pole ze smutną buzią, jedno pole z pytajnikiem i sylwetą swojej grupy (zagrożenia).
6. Wybranie kapitana zespołu. Przypomnienie jego roli w drużynie. Wszyscy członkowie zakładają opaski ze znakiem swojej drużyny. Kapitan ustawia zawodników wg kolejności numerków na opaskach.
7. Praca w zespołach wg instrukcji pisemnej. Streszczenie zasad gry. Najważniejsze punkty. Omówienie znaczenia poszczególnych pól.
8. Konstruowanie gry na podłodze. Przypomnienie, że pola układamy kolejno miedzy pola wplatamy sylwetę owocu i warzywa wg uznania oraz jedno pole z pytajnikiem i jedno pole ze smutną buzią.
Jabłka – rozpoczynają, ustawiają kartkę ze napisem start i kolejne pola.
Brokuły – jako drugi zespół rozkłada pola.
Kalafiory – jako trzeci zespół
Ananasy– jako czwarty
Gruszki – jako piąty zespół. Ustawiają kartkę z napisem meta.
Nauczyciel dodaje jedną strzałkę premiowaną (kto stanie na polu ze strzałką przenosi się zgodnie ze wskazaniem na pole bliżej mety i jedną niekorzystną oddalającą drużynę od mety.
9. Gdy pola gry są już rozłożone. Dzieci z pomocą aplikacji rzucają kostkami sumują oczka. Rozpoczyna drużyna, która rzuci najmniejszą liczbę oczek. Drużyny siadają w takim porządku.
10. Rozpoczynamy. Rzucamy jedną kostką. Stajemy na wyznaczonym polu. Jeśli jest to pole oznaczone rozwiązujemy drużynowo zadania i otrzymujemy punkty . Punkty wrzucamy do jednego wspólnego słoika, na którym oznaczamy poziom zapełnienia. Cel dla wszystkich zapełnić i otrzymać tytuł „ Mistrz wiedzy o zdrowiu”. Jeśli słoik jest zapełniony wszystkie dzieci otrzymują tytuł mistrza. Oklaski dla drużyny, której udało się ukończyć bieg.
11. Ewaluacja zajęć. Jeśli dzieciom zajęcia się podobały klaszczą jeśli nie kierują kciuk w dół.
12.Pochwała dla wszystkich zespołów za wykonanie zadania. Zachęcenie do spędzania czasu wolnego grając w gry planszowe.
13.Uporządkowanie miejsc pracy, zakończenie zajęć.
Opracowała: Bożena Kobielus