Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych
Grupa: V
Data: 29.11.16r.
Prowadzący: Ewa Bubula
Temat: „Dzień kolorowych niespodzianek”
Cele ogólne:
- rozbudzanie ciekawości przyrodą nieożywioną, oraz uczenie dzieci prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczeń i eksperymentów
Cele szczegółowe – dziecko:
- zna zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń;
- podejmuje próby przewidzenia wyniku doświadczenia oraz wytłumaczenia go;
- przeprowadza doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela;
- czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania;
- aktywnie uczestniczy w zajęciach, podejmuje działania, przestrzega zasad kontraktu.
- wie, jak wykonać zadanie, rozumie polecenia nauczyciela.
- wie, co rozpuszcza się w wodzie
Formy aktywności dziecka:
- badawcza
- twórcza
- językowa
- ruchowa
Formy pracy:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna
Metody pracy:
- słowna: rozmowa, wyjaśnienie
- poszukująca: samodzielne doświadczenia, zadania otwarte.
- oglądowa: pokaz doświadczenia
- praktycznego działania
Pomoce dydaktyczne:
Kubeczki po jogurtach, rurki do napojów – dla każdego dz.
Mydło starte na wiórki, płyn do mycia naczyń, cukier
Naczynie z wodą
Słoiki, kasza, sól, mąka
Woda
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu
Na stoliku N. stawia kubeczki po jogurtach, rurki do napojów, mydło starte na wiórki, płyn do mycia naczyń, cukier i naczynie z wodą. Zadaje dz. pytanie: Czy domyślacie się, o czym będziemy rozmawiać na zajęciach? Dz. podają swoje propozycje. N. zachęca by dz. posłuchały opowiadania.
2. Słuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej „Bajka o mydlanej bańce”
3. Rozmowa na temat opowiadania
Co robiła Martynka? Czy od razu wychodziły jej ładne bańki mydlane? Jaki otrzymała roztwór do robienia baniek? Czy udało się jej otrzymać ładną bańkę? Co znajduje się wewnątrz każdej bańki mydlanej? Jakie kolory tęczy pojawiły się na bańce?
4. Przygotowanie roztworu do puszczania baniek mydlanych
N. demonstruje, jak przygotowuje się roztwór do puszczania baniek:
- rozpuszczenie wiórków mydlanych w wodzie, dodanie kilku łyżek płynu do mycia naczyń,
- dosypanie do roztworu odrobiny cukru – zamieszać.
5. Wykonanie roztworu do puszczania baniek przez dz.
Każde dz. otrzymuje kubek, rurkę do napojów. Do kubka N. wsypuje kilka wiórków mydła i kilka kropel płynu do mycia i nalewa tyle ciepłej wody, aby sięgała połowy kubka. Dz. za pomocą rurek mieszają roztwór aż do całkowitego rozpuszczenia się mydła. Gdy mydło się rozpuści, dodają szczyptę cukru i płyn do puszczania baniek mydlanych jest gotowy.
6. Puszczanie baniek mydlanych
Dz. siedzą przy stolikach i puszczają bańki. Obserwują ich zachowanie w powietrzu oraz kolory pojawiające się na nich.
7. Porządkowanie stolików po zabawie
8. Badanie rozpuszczalności różnych substancji w wodzie
N. pyta dz.: Co się stało z mydłem, gdy zalano je wodą? N. wyjaśnia, że mydło się rozpuściło
w wodzie, tworząc roztwór. Pokazuje następnie dz. cukier, sól, kaszę, mąkę i pyta, czy one też rozpuszczą się w wodzie. Dz. określają, co wg nich się rozpuści, a co nie. Potem N. wsypuje te substancje do kolejnych słoików, zalewa je wodą, miesza, a dz. sprawdzają poprawność swoich założeń. Potem wyciągają wnioski, że w wodzie rozpuszcza się sól, cukier, a nie rozpuszcza się kasza i mąka.
9. Zakończenie zajęć