Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych
Grupa: V
Data: 21.06.17r.
Prowadzący: Ewa Bubula
Temat: „Tato, czy już lato?”
Cele ogólne:
- utrwalenie cech charakterystycznych dla lata,
- rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się na zadany temat.
Cele szczegółowe – dziecko:
- poprawnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi,
- uważnie słucha i zapamiętuje treść wiersza,
- wymienia cechy charakterystyczne dla lata na podstawie wiersza i własnych obserwacji,
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
- poprawnie wymienia nazwy dni tygodnia i miesięcy, określa kolejność ich występowania,
- wie, kiedy rozpoczyna się astronomiczne lato,
- zna słowa i melodię piosenki, śpiewa ją z innymi dziećmi,
- wypowiada się na określony temat posługując się pełnymi zdaniami,
- wybiera z różnych obrazków przedstawiających symbole 4 pór roku te kojarzące się latem.
Formy aktywności dziecka:
- językowa
- ruchowa
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Metody pracy:
- czynna (zadań stawianych dziecku do wykonania),
- słowna (objaśnienia).
Pomoce dydaktyczne:
Kartoniki z cyframi i literami, nagranie CD: „Figurki”, „Hej, co ty na to?”, cyfry składające się na napis 21.06.2017r., ilustracje przedstawiające różne pory roku i charakterystyczne dla nich przedmioty.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa dydaktyczna „Co to za słowo?”
Zadaniem dzieci jest uporządkowanie kartoników z cyframi od najmniejszej do największej liczby. W ten sposób powstaje hasło „ Lato”.
2. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej „Tato, czy już lato?”
Powiedz proszę! Powiedz , tato,
Po czym poznać można lato?
Skąd na przykład wiadomo, że już się zaczyna?
Po prostu:
Po słodkich malinach,
Po bitej śmietanie z truskawkami,
Po kompocie z wiśniami,
Po życie, które na polach dojrzewa,
Po słowiku, co wieczorem śpiewa,
Po boćkach uczących się latać,
Po ogrodach tonących w kwiatach,
Po świerszczach koncertujących na łące,
Po wygrzewającej się na mleczu biedronce,
Po zapachu skoszonej trawy i róż,
I już!
3. Rozmowa na temat utworu
Dz. wymieniają cechy charakterystyczne dla lata na podstawie utworu oraz własnych obserwacji.
4. Zabawa ruchowa przy muzyce „Figurki”
Dz. poruszają się w rytm słyszanej melodii. Na przerwę w grze stają nieruchomo w wybranej przez siebie pozie przedstawiającej wybrane letnie zajęcia i zabawy.
5. Rozmowa kierowana „Czy wiecie, jaki mamy dzisiaj dzień?”
Dz. podają nazwę dnia tygodnia, miesiąca; jaki dzień/miesiąc był wcześniej, będzie później; określają, który jest z kolei.
Następnie N. rozkłada na dywanie cyfry i pyta dz. z czym im się one kojarzą. Prosi by spróbowały podać dzisiejszą datę (N. podpowiada dz.). Chętne dz. układa z cyfr napis 21.06.2017r. N. pyta, co szczególnego ma miejsce dzisiejszego dnia – pierwszy dzień lata, najdłuższy dzień – najkrótsza noc. Dz. określają charakterystyczne cechy czerwca; wymieniają nazwy letnich miesięcy.
6. Piosenka „Hej, co ty na to?”
Przypomnienie słów i melodii piosenki. Wspólne zaśpiewanie.
7. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat „Czy lubię lato" - uzasadnianie swojej wypowiedzi.
8. Zabawa na spostrzegawczość „Gdzie jest lato?”
N. rozkłada na dywanie ilustracje przedstawiające różne pory roku i związane z nimi przedmioty. Zadaniem dz. jest odszukanie tych, które przedstawiają lato. Następnie każde dz. uzasadnia swój wybór. Obrazki zawieszamy na tablicy.
9. Zaśpiewanie na zakończenie fragmentu piosenki „Lato”.