SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH
Klasa: IVa
Temat: „Razem możemy więcej”
Cele:
- budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania,
- ośmielenie i zwiększenie otwartości,
- uczenie się uważnego słuchania innych,
- budowanie umiejętności pozytywnego myślenia,
Przebieg zajęć:
1.POWITANIE W DWÓCH KRĘGACH.
Uczestnicy stoją parami twarzą do siebie. Prowadzący podaje polecenia:
- witamy się po japońsku, witamy się po rosyjsku, witamy się po polsku, witamy się jak ktoś, kto właśnie skończył kroić cebulę,
2.ZABAWA „Ludzie do ludzi”.
Wszyscy uczestnicy stoją w parach. Osoba prowadząca wydaje polecenia np. ręce do rąk – uczestnicy w parach podają sobie ręce, stopy do stóp – dotykają się stopami, nosy do nosów – dotykają się nosami, łokieć do nosa itp. Na hasło „ludzie do ludzi” – należy szybko zmienić partnera. Osoba bez pary wydaje nowe polecenia, aż wreszcie wydaje hasło „ludzie do ludzi” i znów następuje zmiana partnerów.
3. ZŁĄCZENI KARTKĄ
Uczestnicy stają w rzędzie, bardzo blisko siebie. Stykają się ramionami. Natomiast między ramiona wkładamy im kartki papieru. Podstawowa zasada jest taka, że karta nie może zostać upuszczona. Osoba prowadząca wydaje polecenia np. zrobienie przysiadu, kolejnym przejście 3 kroków, 2 kroki w lewo, 5 kroków w prawo.
4. PIÓRKO NA ORBICIE
Prowadzący dzieli uczestników na grupy. Każdy zespół otrzymuje piórko. Na dany znak musi je podrzucić w powietrze. Zadaniem zespołu jest, nie dotykając piórka, utrzymać je w powietrzu.
5. ODWRÓĆ KOC
Prowadzący rozkłada na ziemi koc, na którym ustawia uczestników. Uczestnicy muszą odwrócić koc na drugą stronę. Nie mogą jednak dotknąć ziemi. Cały czas każdy uczestnik zadania musi znajdować się na kocu.
6. KOLOROWE KUBECZKI.
Prowadzący dzieli uczestników na grupy. Każda grupa otrzymuje kolorowe kubeczki, z których musi ułożyć piramidę. Za pomocą gumki i sznurków każda para ustawia kubeczki. Prowadzący informuje uczestników o wyborze koloru kubeczków.
7. PODSUMOWANIE ZAJĘĆ:
Prowadzący zadaje pytania:
1.Czy były to łatwe zadania?
2. Co było trudne? Czy udało się osiągnąć sukces?
3. Czy grupa pracowała jak drużyna?
4. W jaki sposób porozumiewaliście się? Czy trudno Wam było dojść do
porozumienia?
5. Co było dla Was zaskoczeniem?
6. Czego dowiedzieliście się o sobie?