SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
TEMAT: DOSKONALENIE PRZEWROTU W PRZÓD NA SKRZYNI.
DYSCYPLINA: gimnastyka
CZAS TRWANIA: 45’
MIEJSCE ĆWICZEŃ: mała sala gimnastyczna
PRZYBORY: skrzynia, odskocznia, materace, ławeczki, drabinki, skakanki,
KLASA: VIII
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
Umiejętności: przewrót lotny w przód na materacu, przewrót w przód na skrzyni.
Wiadomości: zasady bezpieczeństwa podczas ćwiczeń, błędy występujące
podczas przewrotu w przód,
Motoryka: skoczność, zwinność, koordynacja,
Akcenty wychowawcze: kształtowanie właściwych postaw wobec partnerów, wykonywanie
ćwiczeń wg instrukcji.
Metody realizacji zadań:
- metoda naśladowcza - ścisła,
- metoda zadaniowa - ścisła
- metoda twórcza,
- metoda ścisła.
Metody przekazywania wiedzy:
- pokaz,
- opis,
- pogadanka.
Formy organizacyjne pracy z uczniami:
- forma podziału uczniów: pary,
- forma prowadzenia zajęć: frontalna, indywidualna.
Tok lekcji
Zadania szczegółowe
Uwagi org.-met.
Zorganizowanie gru-py i sprawdzenie gotowości do zajęć
1. Zbiórka, powitanie.
2. Sprawdzenie obecności i gotowości grupy do zajęć.
2’
- w szeregu
- sprawdzenie stroju sportowego,
stanu obuwia, odłożenie biżu-
terii
Motywacja do zajęć
1. Podanie tematu i zadań lekcji.
2. Pogadanka o bezpieczeństwie podczas wykonywania
ćwiczeń na ławeczkach i skrzyni.
3. Trucht dookoła sali.
3’
Rozgrzewka
Ćwiczenia kształtujące na ławeczkach gimnastycznych:
- przeskoki obunóż przez ławeczkę poruszając się do przodu,
- jw. odbicie jednonóż i lądowanie na nogę przeciwną,
- przeskoki zawrotne
- ćw. mm RR- ugięcia i wyprosty RR w oparciu o ławeczkę przodem
- ćw. mm RR- ugięcia i wyprosty RR opierając na ławeczce NN w podporze przodem
- ćw. mm RR- ugięcia i wyprosty RR w podporze tyem
- ćw. mm B – w siadzie prostym, trzymając się RR ławeczki wznosy prostych NN
- ćw. mm B – w siadzie prostym, NN oparte o podłoże trzymane przez partnera, opady w tył i skłony w przód,
- ćw. mm G – w leżeniu przodem w poprzek ławeczki z RR opartymi o podłoże, wznosy prostych NN,
- ćw. mm G – w leżeniu przodem w poprzek ławeczki z NN opartymi o podłoże, RR na karku, skłony T w tył.
10’
- UU ustawieni w rzędzie naprzeciwko ławeczek
- UU ustawieni przy ławeczce
Kształtowanie umie-jętności, doskonalenie sprawności, rozwi-janie zdolności twórczych
1. Objaśnienie i pokaz prawidłowego przewrotu lotnego w przód na materacu
- przewroty lotne w przód
2. Objaśnienie i pokaz prawidłowego przewrotu w przód na skrzyni
- ćwiczenia na skrzyni,
3. Zadania dodatkowe
- 10 przeskoków przez skakankę
- w zwisie przodem 5 podciągnieć RR
- wymyśl ćwiczenie kształtujące skoczność.
24’
- sprzątnięcie ławeczek
- ułożenie materacy
- ustawienie skrzyni,
Uspokojenie organiz-mu, korekcja postawy
1. W rozsypce wymyśl ćwiczenie uspokajające organizm.
2’
Czynności organizacyjne
1. Uporządkowanie sali gimnastycznej.
2. Zbiórka, omówienie zajęć.
3. 3. Pochwała i ocena najlepiej ćwiczących uczniów.
2’
Nastawienie do samodzielnej pracy
1. Zachęcenie uczniów do podejmowania działań na rzecz własnej sprawności.
2. Pożegnanie klasy.
2’
-zbiórka w półkolu w siadzie
skrzyżnym.