„W 80 dni dookoła świata” (scenariusz lekcji w klasie 4)
Czas trwania: 45 min
Cele (uczeń):
poznaje zwyczaje Hindusów (z XIX w.);
układa ramowy plan wydarzeń;
wyszukuje potrzebne informacje w tekście;
uzasadnia swoje zdanie;
Formy pracy:
zbiorowa;
indywidualna;
w parach;
Metody:
pogadanka;
praca z książką;
wywiad;
Pomoce dydaktyczne:
lektura;
wystawka książek, czasopism, widokówek (itp.) przedstawiających Indie;
Słownik wyrazów obcych;
Przebieg lekcji:
1. Przeprowadzamy z uczniami pogadankę na temat Indii.
2. Uczniowie przeglądają wystawkę z książkami, czasopismami, ilustracjami przedstawiającymi Indie.
3. Podajemy temat lekcji: Co wydarzyło się pomiędzy Bombajem a Kalkutą? „W 80 dni dookoła świata” J. Verne.
4. Chętny uczeń opowiada o wydarzeniach, które rozegrały się pomiędzy Bombajem a Kalkutą.
5. Dzieci w parach układają plan wydarzeń.
6. Sprawdzamy poprawność wykonanego zadania.
7. Wymieniamy przedstawione w lekturze informacje na temat życia i zwyczajów mieszkańców Indii w XIX w. (zwyczaje pogrzebowe, sati, brak kolei w niektórych rejonach Indii, Indie kolonią angielską, społeczeństwo kastowe - Parsowie, wierzenia- bogini Kali). Niezrozumiałe nazwy wyjaśniamy, korzystając ze Słownika wyrazów obcych. Redagujemy notatkę.
8. Uczniowie wyszukują w lekturze fragmenty opisujące wymienione w punkcie 7. informacje i odczytują je.
9. Każdy uczeń układa jedno pytanie, które zadałby Foggowi na temat jego przeżyć i wrażeń podczas podróży po Indiach.
10. Przeprowadzamy wywiad z Foggiem. Jeden z uczniów wciela się w rolę Fogga. Inny uczeń pełni rolę sekretarza pana Fogga i wskazuje dziennikarza, który ma zadać pytanie.
12. Układamy notatkę podsumowującą z lekcji, wskazując, że Indie to piękny kraj, który warto zobaczyć.