Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców i nauczycieli w grupie dzieci 5 i 6 – letnich
Temat: Zabawy badawcze z wodą: Skąd się bierze deszcz? Wykonywanie doświadczeń związanych z parowaniem i skraplaniem oraz pływaniem i tonięciem ciał w wodzie.
Data: 23.04.2018r.
Grupa: „Cytrynowe Plastusie”
Prowadząca: mgr Magdalena Marciniak
Cele ogólne: Stwarzanie warunków do wielozmysłowego poznawania rzeczywistości poprzez dostarczanie bodźców i okazji do samodzielnej działalności badawczej
Zapoznanie dzieci z prostymi zjawiskami przyrodniczymi- krążeniem wody w przyrodzie
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi obserwować i wyciągać wnioski z przeprowadzonych doświadczeń
- przeżywa radość z odkrywania i eksperymentowania
- potrafi wyjaśnić obieg wody w przyrodzie
-potrafi wskazać zbiorniki wodne na globusie
- potrafi powiedzieć do czego potrzebna jest woda
Środki dydaktyczne: globus, plakat, piosenka pt. Obieg wody na płycie CD, szklanki, butelki plastikowe, czajnik, lejki, plastelina, soda, olej, bibuła kolorowa, poliakrylan sodu
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Taniec klepaniec”
2. Wprowadzenie w tematykę – zagadki słowne
Zwykle się rozlewa, leje,
czasem jak kamień twardnieje.
Bez niej trawy usychają,
a zwierzęta umierają. /woda/
Gdy go długo nie ma
wszyscy narzekają,
a gdy przyjdzie, pod parasol
przed nim się chowają. /deszcz/
2. „ Do czego potrzebna jest woda” – stworzenie mapy pojęciowej oraz omówienie plakatu pt. woda w przyrodzie
Nauczyciel pisze na tablicy: woda i zapisuje odpowiedzi dzieci. Dzieci 5-letnie wybierają rysunki przedstawiające: butelkę z wodą i szklankę, konewkę i kwiaty w ogrodzie, mydło i kran, wąż strażacki i strażaka
3. „Ile wody jest na świecie?” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem globusa. Dzieci zapoznają się z nazwami wybranych zbiorników wodnych oraz ich charakterystycznymi cechami. Wskazują na mapie rzeki, jeziora, morza i oceany. Nauczyciel zapoznaje dzieci z nazwami niektórych oceanów, mórz, rzek. Dzieci dzielą na sylaby i głoski. N. przypomina dzieciom, że większość naszej planety pokrywa woda, ale w większości jest to woda słona, która nie nadaje się do picia i przypomina, że wodę należy oszczędzać.
4. Omówienie procesu krążenia wody w przyrodzie za pomocą plakatu.
5. Zapoznanie z piosenką pt. Obieg wody oraz zabawa ruchowa do piosenki
Gdy słońce promieniami
Ogrzeje jakieś morze,
To woda z tego morza
Parować zacząć może
Gdy zima srogim mrozem
Zaskoczy jakieś morze,
To woda z tego morza
W lód zmienić może morze.
Ref. Parowanie i skraplanie,
Parowanie i skraplanie,
Ruch, ciągły wody ruch
Nigdy nie ustanie
6. Przeprowadzenie doświadczeń
• „Deszcz w słoiku”- nauczyciel wlewa wrzątek do słoika i przykrywa go talerzykiem z kostkami lodu. Dzieci obserwują, co się dzieje. Nauczyciel formułuje z dziećmi wnioski. Wyjaśnia, że woda jak wszystkie przedmioty składa się z maleńkich cząsteczek, które są w ciągłym ruchu, nie widzimy ich gołym okiem, jeżeli jest wysoka temperatura, wtedy cząsteczki te szybciej się poruszają i wznoszą się do góry jako para wodna i skraplają się tworząc maleńkie kropelki wody.
• Doświadczenie z objętością wody- dzieci przelewają wodę z dużej butelki do małej, określają czy jest więcej czy tyle samo i z powrotem do dużej, zaznaczają flamastrem poziom wody
• Doświadczenie z sodą, olejem i wodą- wykonywane w grupach. Jedna osoba z grupy wsypuje sodę oczyszczoną i delikatnie po ściankach wlewa olej. Następnie nabiera strzykawką zabarwiony ocet i wstrzykuje do oleju. Tworzące się kolorowe kulki opadają na dno, wchodzą w reakcję z sodą i ponownie pieniąc się uciekają do góry. Nauczyciel przypomina dzieciom o procesie parowania i skraplania wody w przyrodzie.
• Co pływa, a co tonie? Dzieci samodzielnie wykonują doświadczenie z korkiem, skrawkiem papieru, kulką plasteliny. Nauczyciel wyznacza dzieciom zadanie: Nadaj plastelinie taki kształt, aby utrzymała się na powierzchni wody. (kształt łódki)
• Sztuczny śnieg- Co to są superabsorbenty i czy można cieszyć się śniegiem w lecie?
Nauczyciel umieszcza w miseczce poliakrylan sodu i zalewa szybkim ruchem wodą. Dzieci obserwują powstanie sztucznego śniegu.
7. Ewaluacja- podsumowując zajęcia dzieci wlewają wodę ze swojej butelki do pojemnika z uśmiechniętą lub smutną buźką, określają w ten sposób czy zajęcia im się podobały.