SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
dla uczniów klas pierwszych
Temat: „Słowolandia” - kraina pięknej mowy.
Cel:
- poznanie pojęć logopedia, logopeda,
- motywowanie uczniów do prawidłowego mówienia.
Cele szczegółowe:
- uczeń zna pojęcie „logopedia”, wie, czym zajmuje się logopeda,
- wie, jak ważne jest prawidłowe mówienie,
- usprawnia aparat oddechowy i motorykę narządów artykulacyjnych,
- ćwiczy poczucie rytmu,
- stara się mówić poprawnie i wyraźnie.
Metody: słowne, działań praktycznych, słuchowe, wzrokowe, manualne
naśladownictwo, zabawa, ćwiczenia.
Forma: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: plansze z obrazkami smoków i rycerzy, słomki, klocki, szablony herbu, płyta z muzyką, korona.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, uświadomienie celu zajęć:
Dzisiaj przeniesiemy się do „Słowolandii”, czyli do krainy pięknej mowy. W krainie tej rządzi mądry król „Słowuś”, który uwielbia bawić się w zabawy słowne, rozwiązywać zagadki i rebusy. Wymaga od swoich podwładnych, by mówili starannie i wyraźnie.
2. Turniej rycerski:
- ćwiczenia oddechowe: dmuchanie przez słomkę na smoki, znajdujące się w klockowym labiryncie, przenoszenie smoków do lochów za pomocą słomek wciągając powietrze,
- gimnastyka buzi i języka: kląskać, jak koń rycerza, język ostry, jak miecz, język wysoko, jak włócznia, usta otwarte, policzki wybuchają, jak armata, język dotyka górne zęby, jak rycerz, który zdobywa wieżę, itp.
3. Wyjaśnienie uczniom, co to jest logopedia i czym się zajmuje logopeda.
4. Wiersz logopedyczny – ćwiczenia rytmiczne i w głoskowaniu:
Logopedia to nie nuda,
bo z języka czyni cuda.
Język biega, podskakuje
i literki odczytuje.
Ćwiczenia buzi i języka
to poważna gimnastyka.
Logopeda ćwiczy z nami
nad głoskami, wyrazami,
żeby „r” wibrowało,
aby „sz” zaszumiało,
byśmy piękną mowę mieli
i wyraźnie mówić chcieli.
5. Królewska przemowa – ćwiczenia fonacyjne na samogłoskach, np.: a-e, a-e, ooo – a, o... o... o.... – aaa, (wymawiane wysoko, nisko, głośno, cicho).
6. Rysowanie królewskiego herbu zawierającego rysunki wesołych literek.
7. Królewski taniec:
Swobodny taniec dzieci do muzyki. Uczeń, który ma koronę nadaje rytm i ruch, pozostałe dzieci go naśladują. Korona przechodzi do wszystkich uczestników zabawy.
8. Zakończenie zajęć:
Królewskie ukłony i pożegnanie (uczniowie żegnają się z ukłonem, przytupem, dygnięciem, używając słów „Było nam przyjemnie”, „Życzymy miłego dnia”, „To zaszczyt być w krainie pięknej mowy.”).