SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Data: 12 III 2019 r.
Prowadząca: Monika Jaroszyńska
Grupa wiekowa: 3-4 -latki
Czas: 25 minut
Temat : „Ruch to zdrowie”
(Zestaw ćwiczeń ruchowych według K. Wlaznik i Weroniki Shernborne)
Cele ogólne:
- wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny i fizyczny
- nawiązanie kontaktu emocjonalnego pomiędzy partnerami
- zachęcanie do wspólnej zabawy
- prawidłowo wykonuje ćwiczenia gimnastyczne,
- poznanie własnego ciała
- wyrabianie zaufania do siebie i innych
- umiejętność współdziałania w grupie
Cele szczegółowe ( dziecko):
- potrafi dzielić przestrzeń z innymi dziećmi i nawiązać z nimi kontakt
- potrafi współpracować z partnerem, umie ćwiczyć w pogodnym, wesołym nastroju
- potrafi wykorzystać pozytywnie emocje i nadmiar energii
Metody: metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,
Pomoce: przybory gimnastyczne – woreczki, piłeczki, kosz, wiklinowy, chusta animacyjna, płyta CD z muzyką relaksacyjną, CD : „Piosenka Fasolki „Ruch, ruch, ruch”, Alvaro Soler „Sofia”, muzyka relaksacyjna „Marzenia”
Przebieg zajęć:
I Przywitanie piosenką: Piosenka Fasolki „Ruch, ruch ruch” . Wspólny śpiew
z pokazem.
Nie siedź w domu, gdy na dworze słońce świeci,
wyjdź na spacer, jak to robią inne dzieci.
Zabierz piłkę i skakankę z kąta weź,
pokaż innym, że ty także ćwiczyć chcesz!
Refren:
Na ruch, ruch, ruch
jest dzisiaj wielka moda,
więc ćwicz, ćwicz, ćwicz,
to dobre jest dla zdrowia.
A ruch, ruch, ruch
jest twoim przyjacielem,
więc ćwicz, ćwicz, ćwicz
w dni wolne i w niedziele.
2. Nie siedź w domu, gdy na dworze deszczyk pada,
w małym deszczu niezła może być zabawa.
Włóż kalosze, bo kalosze lubią deszcz.
I parasol weź na spacer jeśli chcesz!
Refren:........................................
3. Nie siedź w domu, gdy na dworze śnieżek prószy,
wyjdź na spacer, nauszniki włóż na uszy.
Gdy masz łyżwy na ślizgawkę możesz pójść,
lub na narty, jeśli mieszkasz pośród g
II Ćwiczenia świadomości ciała i przestrzeni przy instruktażu:
2.1 Ćwiczenia przeciw płaskostopiu. Ćwiczenia rytmiczne. Marsz po obwodzie koła z wysokim unoszeniem kolan, chód na palcach, na krawędziach stóp, na piętach.
2.2 Ćwiczenia z elementem równowagi i ruchy naprzemienne przy użyciu woreczka:
Każde dziecko dostaje woreczek,
Dowolny spacer z woreczkami na głowie,
Następnie dziecko kładzie woreczek na stopie i stara się utrzymać go przez chwilę, zmiana na ręku,
Ruchy naprzemienne przy użyciu woreczków z przekładaniem ich między kolanami.
2.3 Ćwiczenie kształtujące celność „Rzuć woreczek do celu”. (Każde dziecko stara się wrzucić woreczek do kosza).
2.4 Ćwiczenia dużych grup mięśniowych: W kole ćwiczenie: Które dziecko najwyższe — wspięcie, ręce w górze; które najniższe - przysiad, ręce wsparte na podłodze; które najgrubsze — rozkrok, ręce w bok i lekki półukłon w przód. Wytrzymać postawy krótko, szybko zmieniać ruch.
III Zabawa integracyjna w parach „Witamy się”
Zabawa integracyjna według metody ruchu rozwijającego W. Sherborne: dzieci dobierają się w pary, ich zadaniem jest powitanie się tymi samymi częściami ciała, np. łokciami, kolanami, plecami, czołami, uszami, itp. na umówiony sygnał dzieci zmieniają się miejscami, tak, aby zabawę mogły powtórzyć z innym kolegą lub koleżanką.
IV Ćwiczenia oparte na relacji ,,razem” (relacji partnerskiej)
4.1.„Zabawa z piłeczkami” – w parach: dzieci siedzą na podłodze z nogami rozszerzony i dotykają o stopy partnera. Każda para ma piłeczkę i stara się turlać w ten sposób, aby piłeczka nie wyszła poza nogi.
4.2„Waga”- dzieci w parach, trzymają się za ręce krzyżując je, robią wagę, raz jedno wstaje raz drugie kuca, naprzemiennie.
4.3 „Kogucik” – dziecko skacząc na jednej nodze kaszce w dłonie kolegi.
V „Śpiący wiatr”- nauczyciel- wiatr i dzieci- listki śpią; kiedy wiatr się budzi( dźwięk tamburyno) , listki wirują
VI . Ruch prowadzący do współdziałania w grupie. – Zabawa z chustą animacyjną
„Wszyscy podrzucają piłeczki na chuście jak najwyżej, uważając, aby nie spadły na zewnątrz” starając się jak najdłużej je utrzymać.
VII Ćwiczenia świadomości ciała i przestrzeni przy piosence Alvaro Soler „Sofia”
VIII. Ruch kreatywno-relaksacyjny przy muzyce relaksacyjnej pt. „Marzenia”
Na komendę nauczyciela dzieci siadają na dywanie, przeciągają dłonie w różnych kierunkach i oddychają przeponowo.
oddychanie przeponowe – dzieci robią wdech nosem, najpierw oczyszczają płuca, robiąc krótkie wydechy, kładą dłonie na brzuchu, podczas wdechu dłonie podnoszą się, kiedy powietrze jest wydychane, dłonie opuszczają się. Po serii krótkich wdechów i wydechów, dzieci wdychają powietrze, a nauczyciel w tym samym czasie odlicza do trzech, po czym dzieci wydychają zatrzymane powietrze.
IX Podziękowanie i zakończenie zajęć