X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 41141
Przesłano:

Dźwięki gamy dobrze znamy. Scenariusz zajęć edukacji muzycznej do klasy 2

Scenariusz zajęć

Temat zajęć: Dźwięki gamy dobrze znamy.
Klasa 2
edukacja muzyczna
czas zajęć - 45minut

Kompetencje kluczowe:
- Porozumiewanie się w języku ojczystym
- Umiejętność uczenia się
- Kompetencje społeczne
- Świadomość i ekspresja kulturalna

Cele ogólne:
- rozwój zainteresowań muzycznych,
- rozwój zdolności muzycznych: poczucie wysokości dźwięku, wrażliwości na barwę, głośność dźwięku, poczucie rytmu i wyobraźnię muzyczną,

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi wymienić dźwięki gamy C-dur i wskazać ich położenie na pięciolinii,
- różnicuje słuchowo dźwięki gamy C-dur,
- rozpoznaje dźwięki głośne i ciche,
- zna pojęcia forte i piano,
- rozpoznaje i nazywa znak repetycji,
- odczytuje zapis linii rytmicznej,
- akompaniuje w zespole do poznanych piosenek wykorzystując Bum Bum Rurki,
- tańczy i improwizuje przy muzyce korzystając z Bum Bum Rurek,
- potrafi wykonać proste rytmy,
- śpiewa w zespole,
- właściwie reaguje na polecenia kierowane do zespołu,
- stara się respektować przyjęte zasady w zabawach,
Metody:
- podające,
- praktyczne,
- przedmiotowe: aktywne słuchanie muzyki, gra na instrumentach, śpiew
Forma pracy: indywidualna, zbiorowa,
Formy aktywności muzycznej:
- ekspresja twórcza (tworzenie muzyki – rytmizacja tekstów, tworzenie akompaniamentu, pytania i odpowiedzi rytmiczne),
- ekspresja wykonawcza (śpiew, gra na instrumentach, ruch z muzyką, ćwiczenia rytmiczne)
Środki dydaktyczne: Bum Bum Rurki, dzwonki naciskane diatoniczne, statyw do Bum Bum Rurek, książka i płyta z muzyką ,,Piosenki i zabawy edukacyjne na Bum Bum Rurki” Maria Zofia Tomaszewska, Małgorzata Miler, plastikowe kubeczki, nuty Rythm cap explorations autorstwa Wendy Stevens – Level 1 dla każdego ucznia, program ,,Przybij rurkę” – komputerowy dyrygent, przenośny głośnik, radio CD

Przebieg zajęć:
1.Rytmiczne powitanie - Rythm cup explorations.
Dzisiejsze zajęcia rozpoczniemy rytmicznym powitaniem, którego nauczyliśmy się na zajęciach z innowacji pedagogicznej Rythm cup explorations. (autorem zabaw rytmicznych z wykorzystaniem plastikowych kubeczków jest Wendy Stevens)
Pytania nauczyciela:
Jakie wartości nut pojawiają się w zapisie utworu, który za chwilę będziemy wykonywać? (ćwierćnuty, półnuty)
Jaki znak muzyczny jest umiejscowiony na końcu każdej części utworu? (znak repetycji)
Co oznacza ten znak? (powtórne wykonanie fragmentu utworu)

2.Podanie celu lekcji.
Celem naszej dzisiejszej lekcji będzie utrwalenie poznanych dźwięków gamy C-dur.

3.Utrwalenie wiadomości dotyczących dźwięków gamy C-dur. Umieszczenie dźwięków gamy C-dur na pięciolinii.
Pytania nauczyciela:
Czym jest gama? (szereg, ciąg dźwięków)
Czym jest pięciolinia? (domem dla dźwięków, można na niej nutami zapisać dźwięki)
Jaki znak muzyczny otwiera drzwi do tego dom? (klucz wiolinowy)
Jakie dźwięki gamy C-dur poznaliśmy?
Jakie miejsce na pięciolinii one zajmują?

Rodzina Gamów: (autor: Maria Zofia Tomaszewska, Małgorzata Miler ,,Piosenki i zabawy edukacyjne na Bum Bum Rurki”)
,,Do – mała Dona, która lubiła się huśtać na hamaku,
Re – Rena, która marzyła o tym, żeby jeździć rowerem po suficie podłogi,
Mi – babcia Mimi, która robiła śmieszne minki i siadała na pierwszym stopniu schodów,
Fa – dziadek Fabian, który lubił duże przestrzenie, nad jego głową zawsze latała papuga Sol, a u jego stóp siedziała babcia Mimi
Sol - papuga Sol, której kiedyś udało się uciec z klatki i usiąść na drugiej linii, obiecała sobie, że jeśli jeszcze kiedyś uda jej się opuścić klatkę zajmie to samo miejsce
La – Laluś, który uwielbiał robić psikusy, przeleciał tuż nad głową papugi Sol, żeby ją przestraszyć
Si – tata Simon, który myślał, że jest najważniejszy, ale tak naprawdę głową rodziny Gamów była Duża Dona (Do) ’’

4.Analiza słuchowa - rozpoznawanie dźwięków gamy C-dur granych przez nauczyciela na dzwonkach naciskowych diatonicznych.
Wspólne śpiewanie gamy C-dur solmizacją w oparciu o piosenkę ,,Rodzina Gamów” (autor: Maria Zofia Tomaszewska, Małgorzata Miler ,,Piosenki i zabawy edukacyjne na Bum Bum Rurki”)
Do czego służą nazwy solmizacyjne? (do śpiewania)
Do czego służą nazwy literowe? (do grania na instrumentach)

5.Wygrywanie rytmów. (piano, forte)
Tworzenie orkiestry na Bum Bum Rurkach - zespołowe granie linii melodycznej utworu ,,Japońska herbatka”. (autor: Maria Zofia Tomaszewska, Małgorzata Miler ,,Piosenki i zabawy edukacyjne na Bum Bum Rurki”)

6.Zabawy muzyczno-ruchowe z wykorzystaniem Bum Bum Rurek do muzyki tanecznej.

7.Przybij rurkę – wspólne muzykowanie przy pomocy komputerowego dyrygenta do systemu kolorów Chroma-Notes.
,,When the Saint” C’ D E F G C”

8.Podsumowanie zajęć ( sprawdzenie wraz z uczniami czy cele lekcji zostały osiągnięte )
Co było celem dzisiejszej lekcji?
Uczniowie kończą zdanie " Po dzisiejszej lekcji potrafię ...",
"Dziś na lekcji dowiedziałem się, że ..."
Jak myślicie czy pamiętamy dźwięki gamy?
Kto utrwalił dźwięki gamy podnosi rączkę i śmiesznie rusza paluszkami, tak jakby grał na pianinie. Zaśpiewajmy jeszcze raz gamę.

9.Podziękowanie za udział w zajęciach, pochwały ustne, pożegnanie gości.

Scenariusz opracowała Aneta Wiśniewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.