*scenariusz lekcji dla klasy 4
*czas realizacji 1 godzina lekcyjna
*cele (uczeń):
potrafi wymienić cechy baśni i bajki;
umie samodzielnie odpowiedzieć na postawione pytania;
potrafi uzasadnić, że omawiany tekst to baśń;
umie prowadzić kulturalną dyskusję;
potrafi sformułować wnioski z dyskusji;
wie,że nie należy ufać obcym osobom.
*metody pracy:
pogadanka wprowadzająca;
słoneczko;
praca w kręgu;
dyskusja "Akwarium";
burza mózgów.
*formy pracy:
zbiorowa;
*środki dydaktyczne:
tekst baśni, Słownik terminów literackich;
Przebieg lekcji:
1. Pogadanka mająca na celu przypomnienie cech baśni i bajki.
2. Wypisanie na tablicy metodą słoneczka cech baśni i bajki, które wymieniły dzieci(dwa osobne słoneczka).
3. Odczytanie ze Słownika terminów literackich definicji baśni i bajki w celu potwierdzenia słuszności wskazanych przez uczniów cech obu gatunków literackich.
4. Dzieci wymieniają tytuły poznanych do tej pory baśni i bajek.
5. Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel odczytuje tekst baśni pt. "Królewna Śnieżka".
6. Pogadanka na temat treści utworu.(uczniowie wymieniają bohaterów, dzieląc ich na dobrych i złych, określają czas i miejsca wydarzeń, wymieniają wydarzenia itp.)
7. Podanie tematu lekcji:
"Królewna Śnieżka" - baśń czy bajka?
8. Rozpoczynamy dyskusję "Akwarium", która ma doprowadzić do rozstrzygnięcia zawartego w temacie lekcji problemu. Metoda ta polega na tym, że uczniowie siedzą w kręgu. Wewnątrz kręgu siada kilka chętnych osób i prowadzi dyskusję. Uczniowie niebiorący bezpośrednio udziału w rozmowie, obserwują dyskutujących i zastanawiają się, czyje argumenty są bardziej przekonywające (będzie to potrzebne do podsumowania).
9. Podsumowujemy dyskusję. Efektem musi być stwierdzenie, że Królewna Śnieżka jest baśnią. Układamy notatkę, w której wypiszemy z omawianej baśni cechy uzasadniające jej przynależność gatunkową.
10. Burza mózgów na temat: Czego uczy poznana dzisiaj baśń?