Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów klasy III gimnazjum
Temat zajęć: Opisujemy i nazywamy podstawowe figury geometryczne: prostokąt, kwadrat, koło, trójkąt.
Czas potrzebny na realizację: 45 minut.
Uczniowie:uczniowie gimnazjum-upośledzenie intelektualne w stopniu umiarkowanym.
Cel główny: doskonalenie umiejętności opisywania, grupowania i nazywania podstawowych figur geometrycznych.
Cele szczegółowe:
opisywanie cech charakterystycznych dla figur geometrycznych: koło, prostokąt, trójkąt, kwadrat;
wyodrębnianie i prawidłowe nazywanie określonych figur;
właściwe nazywanie i grupowanie w zbiory(np. małe kwadraty, duże koła, czerwone prostokąty);
ćwiczenie percepcji wzrokowej;
wdrażanie do ukończenia rozpoczętego zadania.
Środki dydaktyczne: karty pracy, szablony figur, klocki, domino, tablica interaktywna ( program Matematyka z oo);
Formy pracy:
indywidualna;
grupowa.
Metody:
podająca-instrukcja, objaśnienia do poszczególnych zadań, praktyczna – wykonywanie zadań, praca na komputerze.
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne :
przywitanie;
przedstawienie tematu;
pokazywanie kolorowych figur : prawidłowe ich nazywanie i opisywanie – nauczyciel.
układanie domku z figur( figury otrzymane od nauczyciela), układanie płotku
z figur( figury otrzymane od nauczyciela).
Zajęcia właściwe:
domino;
wyszukiwanie minimum 2 przedmiotów kształtem przypominających określone przez nauczyciela figury;
opisujemy i nazywamy figury( dobieranie w pary odpowiednio opos – szablon figury)
grupowanie |: koła małe -duże, prostokąty-kwadraty, kwadraty - trójkąt, koło czerwone – koło niebieskie)
wykonanie ćwiczeń na komputerze z pomocą tablicy interaktywnej ( program Matematyka zoo, kl.I) czytanie polecenia, wyszukiwanie określonej poleceniem figury np. podaj nazwę drugiej figury od lewej.
Ewaluacja:
-bieżąca obserwacja i pomoc uczniom.
Zakończenie zajęć:
cena pracy uczniów,
pożegnanie