Konspekt zajęć z języka polskiego
Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Zauważać związek między różnymi wyborami życiowymi a ich konsekwencjami
• Oceniać konsekwencje dokonywanych wyborów
• Pracować w grupie
• Kojarzyć fakty, wyciągać wnioski
• Stosować słownictwo wartościujące.
Metody lekcji:
• Metoda programowa: Praca z tekstem
• Metoda aktywizująca: Praca w grupach, drzewko decyzyjne, dyskusja
Środki dydaktyczne:
• J.Verne „W 80 dni dookoła świata”, schematy drzewka decyzyjnego,
• Lista wartości
Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2. Dyskusja na temat – czy słusznie postąpił pan Fogg, decydując się uratować życie Audzie, która miała być żywcem spalona na stosie wraz ze swoim zmarłym mężem.
3. Praca w grupach związana z drzewkiem decyzyjnym, podział obowiązków, wybór lidera, zapis.
Lista wartości: dzielność, odwaga, życzliwość, sprawiedliwość, szacunek, godność, honor, wierność swoim przekonaniom, nadzieja, optymizm, przyjaźń, wdzięczność, oddanie, odpowiedzialność, troskliwość, miłość, bohaterstwo
CELE I WARTOŚCI
-
-
POZYTYWNE SKUTKI NEGATYWNE SKUTKI
- -
- -
MOŻLIWE ROZWIĄZANIA
-
-
SYTUACJA WYMAGAJĄCA PODJĘCIA DECYZJI
Czy słusznie postąpił pan Fogg, decydując się uratować życie Audzie, która miała być żywcem spalona na stosie wraz ze swoim zmarłym mężem?
4. Prezentacja prac uczniów.
5. Rozmowa sterowana o podejmowaniu przez ludzi decyzji.
Zapis:
Życie, to ciągłe wybory, musimy dokonywać ich odpowiedzialnie.
6. Zapis pracy domowej:
Wyobraź sobie, że spędzasz wakacje w Indiach. W liście do koleżanki lub kolegi napisz o swoich wrażeniach.