Scenariusz zajęć w internacie SOSW „Okruszek”
Temat zajęć: Dbamy o czystość jamy ustnej.
Skład zespołu: grupa I
Nauczyciel prowadzący: Irena Kołodziej-Wałęska
Okres realizacji: 17.10.2018
Czas realizacji: 15:00-15:50
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki do zajęć opiekuńczo-wychowawczych: prezentacja multimedialna, środki do higieny jamy ustnej (szczoteczki do zębów, nitka dentystyczna, płyn do płukania jamy ustnej, piktogram ze skrobakiem do języka), materiały do doświadczeń (ocet, jajko, słoik, zanurzone wcześniej jajko w occie, dwa słoiczki, świeże drożdże, cukier, ciepła woda), talerz deserowy, łyżka stołowa
Cel główny: Rozwijanie w wychowankach umiejętności dbania i higienę jamy ustnej.
Cele szczegółowe:
• kształtowanie postaw prozdrowotnych wychowanków,
• rozwijanie ciekawości poznawczej,
• przestrzeganie zasad kolejności wypowiadania się,
Cele operacyjne:
Wychowanek na miarę swoich możliwości:
• wymienia:
- sposoby higieny jamy ustnej,
- kolejność mycia zębów i języka,
- objawy działania kwasów i bakterii na szkliwo zębów,
• aktywnie uczestniczy w wykonywaniu doświadczeń,
• obserwuje wyniki doświadczeń;
• czeka na swoją kolej odpowiedzi,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wychowanków, zapoznanie z tematem i celem zajęć poprzez zagadki:
• Jest biała, siedzi w tubie,
zęby nią ja czyścić lubię. (PASTA DO ZĘBÓW)
• Co to jest - na pewno wiesz,
najeżone jest jak jeż.
Lecz nikogo nie kuje,
tylko zęby szoruje. (SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW)
2. Wychowawca przedstawia prezentację multimedialną. Każdy slajd jest tematem do rozmowy wychowawcy z wychowankami na temat higieny jamy ustnej oraz chorób spowodowanych jej brakiem.
3. Przygotowanie doświadczenia z drożdżami, ustalenie wniosków z obserwacji doświadczenia:
• Naklejenie na pojemnikach napisów "z cukrem", "bez cukru".
• Włożenie równej ilość drożdży do każdego pojemnika.
• Dodanie łyżki cukru do pojemnika z napisem "z cukrem".
• Nalanie do każdego pojemnika filiżanki ciepłej wody.
• Sprawdzanie pojemników z drożdżami po 10 i 20 minutach oraz po godzinie.
Po 10 minutach wychowankowie będą mogli zaobserwować, że na powierzchni mieszaniny w pojemniku z cukrem zaczyna tworzyć się piana. Po godzinie jej ilość powinna się zwiększyć o ok. 5 cm. Choć drożdże w drugim pojemniku także rosną, jednak o wiele wolniej niż w pojemniku z cukrem.
• Wniosek z doświadczenia:
Gdy cukier zmiesza się z bakteriami, bakterie rosną. Płytka nazębna (osad nazębny) to bakterie. Po zjedzeniu posiłku zawierającego cukier osad rośnie w ustach i wytwarza kwasy, które mogą zaatakować szkliwo zębów.
4. Wykonanie doświadczenia odwapniania jajka, ustalenie wniosków z obserwacji doświadczenia. Zapoznaje wychowanków z zadaniami jakie będą wykonywali.
• Umieszczenie surowego jajka w słoiku.
• Zalanie jajka octem spożywczym 10%.
• Obserwacja jajka (pojawiają się pęcherzyki powietrza świadczące o utlenianiu się wapnia ze skorupki jajka).
• Przedstawienie już odwapnionego jajka i jajka twardego.
• Wniosek z doświadczenia:
Ocet rozpuścił wapń zawarty w skorupce. Podobnie bakterie i kwasy niszczą szkliwo naszych zębów.
5. Przedstawienie różnych przyborów potrzebnych do prawidłowej higieny jamy ustnej (szczotka do zębów, pasta, nić dentystyczna, płyn do płukania jamy ustnej).
6. Prezentacja poprawnego sposobu szczotkowania zębów oraz nitkowania. Wychowawca prezentuje sposób prawidłowego czyszczenia zębów na modelu szczęki. Chętni wychowankowie podejmują próbę prawidłowego nitkowania zębów.
7. Zakończenie zajęć.
• Podsumowanie zdobytych wiadomości. Wychowankowie opowiadają jak dbać o jamę ustną i zęby.
• Wychowankowie opowiadają jaki wpływ na zęby ma kwas wytwarzany po jedzeniu, oraz jak szybko rozmnażają się bakterie w jamie ustnej.