X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4109
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy II gimnazjum: Wpływ prasy młodzieżowej na rozwój i kształtowanie poglądów nastolatków

Cele lekcji:
1. Młodzież poznaje mechanizmy tworzenia gazety nastawionej na sukces komercyjny.
2. Ankietowanie uczniów w celu poznania motywacji przy dokonywaniu wyboru czasopism.
3. Uczniowie potrafią świadomie wybierać i ocenić walory wychowawcze i edukacyjne czasopism przeznaczonych dla młodzieży.

Metody pracy:
- ankieta
- praca w grupach
- burza mózgów
- praca z tekstem

Przebieg zajęć:

1.Przedstawienie tematu lekcji.

Nauczyciel omawia podział gazet na rynku wydawniczym i zwraca uwagę uczniów na mechanizmy rynkowe uwarunkowane rachunkiem ekonomicznym i wnikliwym badaniem gustów i upodobań potencjalnych czytelników.

2.Zapoznanie z tematyką rynku wydawniczego prasy młodzieżowej i kobiecej w Polsce.

Przedstawienie uczniom poszczególnych tytułów czasopism dobranych pod kątem przydatności edukacyjnej i dostępności cenowej; zwrócenie uwagi na zakres tematyczny gazet, cenę, oraz szatę graficzną ( Brawo, Brawo Girl, Dziewczyna, Popkorn, Jestem, Filipinka, Victor Gimnazjalista, Świat Nauki, Wiedza i Życie, Cogito )

3.Przeprowadzenie ankiet dotyczących motywów wyboru kupowanej prasy,ich wpływu na postępowanie, styl ubierania się i odżywianie.

Uczniowie odpowiadają na następujące pytania zawarte w ankiecie:
Czy kupujesz pisma młodzieżowe, jeśli tak to wymień tytuły?
Jakimi kryteriami kierujesz się przy zakupie prasy? Zaznacz odpowiedź. a)ceną, b) kolorową szatą graficzną, c) tematyką, która Cię interesuje, d) jest źródłem wiedzy
Czy uważasz, że czytane przez Ciebie gazety mają wpływ na Twoje: a)postępowanie, b) styl ubierania się, c) poglądy, d) odżywianie się; jeśli tak , zaznacz właściwą odpowiedź.

4. Podział klasy na grupy w których dokonują oceny poszczególnych gazet pod kątem ich walorów wychowawczych, estetycznych i edukacyjnych.

Uczniowie losowo wybierają po jednej gazecie, po czym w grupach próbują dokonać analizy i oceny czasopisma pod kątem wartości poznawczych; pełnią rolę krytyków lub próbują zareklamować czasopismo i przekonać innych do kupna tej gazety

5. Podsumowanie lekcji polegające na przedstawieniu cech wartościowej prasy młodzieżowej, oraz krótkie omówienie wyników ankiety przeprowadzonej wśród uczniów klasy II.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.