Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 5-6-letnich
Tematyka tygodnia: Dawno, dawno temu w Polsce.
Temat: „Zadania Smoka Bazylego”- zabawa dydaktyczna
Cele:
- Wdrażanie do formułowania zdań prostych i złożonych poprawnych gramatycznie podczas wypowiedzi;
- Utrwalenie poznanych liter, czytanie prostych wyrazów;
- Doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby, przeliczania sylab;
- Rozwijanie analizy i syntezy słuchowej (wyróżnianie głosek w nagłosie, wygłosie wyrazów, podawanie słów na daną głoskę);
- Kształtowanie umiejętności rozwiązywania rebusów obrazkowo-literowych
- Rozpoznawanie zwierząt po wydawanych odgłosach;
- Rozwijanie umiejętności układania zdań z rozsypanki wyrazowej;
- Zachowanie bezpieczeństwa podczas poruszania się
Metody:
• czynne (metoda zadań stawianych dziecku oraz metoda ćwiczeń)
• słowne (rozmowa, objaśnienie, sposoby społecznego komunikowania się- odwoływanie się do umów, upomnienia, pochwały)
• oglądowe (obserwacja)
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa
Pomoce:
- tablice korkowa i magnetyczna, mazak suchościeralny, magnesy, radioodtwarzacz, pendrive z odgłosami zwierząt, ilustracja przedstawiająca zamek, wyrazy
do globalnego czytania, alfabet ruchomy, rymujące się obrazki, suwak logopedyczny, rebusy obrazkowo-literowe, rozsypanka wyrazowa, ilustracje leśnych zwierząt.
Przebieg zajęcia:
1. „Zamek”- rozmowa na podstawie ilustracji- Dzieci omawiają ilustrację. Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność budowanych zdań.
W wypowiedzianych zdaniach wyodrębniają wyrazy, przeliczają je. Dzieci odczytują umieszczone na tablicy wyrazy oznaczające elementy ilustracji i przyporządkowują je do właściwych miejsc.
(wyrazy do globalnego czytania: droga, mur, flaga, okno, wieża, smok, zamek)
2. „Detektyw liter”- odszukiwanie liter w ruchomym alfabecie. Wybrane dzieci wyszukują w organizerze poznane litery. Podają wyrazy z daną głoską w nagłosie i wygłosie.
(poznane litery: O,A,I,E,U,M,T,L)
3. „Rymowanki”- dobieranie w pary obrazków, których nazwy się rymują
przez dzieci zgłaszające chęć odpowiedzi.
(pary rymujące się: krokodyle- motyle; kotek- płotek; myszka- szyszka; żyrafa- szafa; cytryna- malina; lody- schody; grzyby- ryby; buty- nuty)
4. „Księżniczki i zamki” – zabawa bieżna
Dzieci dobierają się trójkami. Dwie osoby trzymają się za ręce. Jedna stoi w środku. Osoba w środku jest księżniczką, dwie trzymające się za ręce – zamkami. Nauczyciel podaje komendy: zamki – wtedy osoby, które tworzą zamek, szukają nowej księżniczki, księżniczki stoją nieruchomo; księżniczki – wtedy księżniczki opuszczają swoje zamki i szukają nowych, a zamki stoją nieruchomo; trzęsienie ziemi – wtedy dzieci tworzą nowe trójki – zamieniają się i zamki, i księżniczki. Nauczyciel zwraca uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas poruszania się.
5. „Co zjadł smok?- suwak logopedyczny. Dzieci podają wyrazy zaczynające się „ukazaną” na suwaku sylabą, dzielą słowa na sylaby, przeliczają ilość sylab w wyrazach.
(sylaby: ma, le, to, mi, lu)
6. „Pomieszane wyrazy” – rozsypanka wyrazowa. Dzieci czytają podane słowa i układają z nich zdania.
(zdania: To lama.
Emil ma ule.
To mama i tata.
Ula ma 5 lat.
Ola to lala Ali.)
7. „Smocze łamigłówki”- rozwiązywanie rebusów literowo-obrazkowych umieszczonych na tablicy
(rak-i, parasol-e, ślimak-i, pas-ta, e-kran, lis-t, kot-let, mi-nuta)
8. „Leśni przyjaciele Bazylego”- zagadki słuchowe. Dzieci rozpoznają odgłosy leśnych zwierząt. Wybrane dziecko odkrywa umieszczone na tablicy ilustracje zwierząt, dzieci sprawdzają poprawność. Wyróżniają głoski w nagłosie i wygłosie nazw zwierząt.
(zwierzęta: dzięcioł, niedźwiedź, kukułka, dzik, wilk, jeleń, sowa)
9. Zakończenie zajęć.