KONSPEKT Z ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI
Przedmiot: Funkcjonowanie osobiste i społeczne
TEMAT: Polska w Europie- członkowstwo w Unii Europejskiej
DATA ZAJĘĆ OTWARTYCH : 21.05.2019r.
KLASA: I,II,III Przysposabiająca do pracy
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ : 90 minut
PROWADZĄCA : mgr Magdalena Czaplicka
CEL GŁÓWNY:
Kształtowanie postaw obywatelskich i świadomości europejskiej
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• uczeń zna podstawowe informacje o Unii Europejskiej
• rozpoznaje i wymienia symbole Unii Europejskiej,
• opisuje wygląd flagi,
• przyjmuje właściwą postawę podczas słuchania hymnu
METODY:
• słowne (pogadanka, instruktaż, formułowanie pytań i odpowiedzi),
• oglądowe (ilustracje),
• praktyczne (prace plastyczne)
FORMA PRACY:
• indywidualna,
• grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
• karty pracy,
• ilustracje,
• nagranie hymnu,
• flaga,
• paszport,
• banknot euro,
• atlas geograficzny.
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
I. Część wstępna
1. Czynności organizacyjno – porządkowe:
- powitanie
- sprawdzenie obecności
II. Część główna
1. Podanie tematu lekcji, zapisanie go na tablicy, przepisanie, napisanie po śladzie w zeszytach;
2. Przeczytanie podstawowych informacji i pogadanka na temat Unii Europejskiej, członkostwa Polski, prezentacja symboli, wklejenie do zeszytu notatki i podpisanie symboli, zaznaczenie na mapie konturu Polski;
3. Odsłuchanie hymnu- przyjęcie właściwej postawy ciała;
4. Karty pracy- dopasowywanie tekstów związanych z symbolami narodowymi do wzorów graficznych (uczniowie czytający), udzielenie odpowiedzi na pytania o symbole Unii Europejskiej (prawda, fałsz )- uczniowie czytający, dopasowanie właściwych symboli do wzoru oraz dopasowanie sylab do wzoru napisu Unia Europejska (uczniowie nieczytający), odszyfrowanie tytułu hymnu Unii Europejskiej i zapisanie hasła(uczniowie czytający), pokolorowanie flagi i maskotki Unii Europejskiej(uczniowie nieczytający).
III. Część końcowa
1. Krótkie podsumowanie zajęć, ocena aktywności uczniów;
2. Porządkowanie stanowisk pracy;
3. Zakończenie.