Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 – letnich.
Temat: „Mieszkańcy łąki” - zabawy dydaktyczne utrwalające rozpoznawanie zapisu własnego imienia oraz wyrazów związanych z mieszkańcami łąki na podstawie inscenizacji wiersza „Biedronka i żuk” J. Brzechwy.
Cele ogólne:
-globalne rozpoznawanie nazw wyrazów.
- utrwalenie wiadomości dotyczących zwierząt występujących na łące.
-rozwijanie współdziałania dzieci w zabawach i w sytuacjach zadaniowych.
-umiejętność pracy z instrukcją.
Metody:
-słowne:opis, objaśnienie i instrukcja
-oglądowe: obserwacja i pokaz
-czynne: zadań stawianych dziecku
-koncepcja planu daltońskiego
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: promyki słoneczne, teatrzyk, kukiełki, ilustracje różnych mieszkańców łąki, wyrazy zwierząt, wizytówki, zegar daltoński, sygnalizator świetlny, płyta CD, paski z bibuły, pastele.
Przebieg zajęć:
1. „Słoneczne przywitanie” - zabawa integracyjna
Na dywanie są trzy koła, do których dzieci dokładają swoje wizytówki na żółtych paskach tworząc słoneczko. Chętne dziecko wita się z dziećmi-wizytówkami odczytując kolejne imiona np. witaj Kuba, witaj Jula, witaj Emila, witaj Szymon itp. po czym wita się przez podanie ręki z tymi samymi dziećmi.
Wszyscy przeliczają ile kwiatów pozostało. Dzieci wspólnie z nauczycielem odczytują imiona nieobecnych kolegów i koleżanek. Uczestnicy mogą liczyć ile tego dnia przyszło dziewczynek ilu chłopców i ile jest wszystkich dzieci.
2. „Łąka”-zagadka słuchowa
Zielony dywan,
na nim kwiatów tyle.
Piją z nich nektar
pszczoły, osy i motyle.
3. „Biedronka i żuk”- inscenizacja wiersza J. Brzechwy
Do biedronki przyszedł żuk,
W okieneczko puk-puk-puk.
Panieneczka widzi żuka:
"Czego pan tu u mnie szuka?"
Skoczył żuk jak polny konik,
Z galanterią zdjął melonik
I powiada: "Wstań, biedronko,
Wyjdź, biedronko, przyjdź na słonko.
Wezmę ciebie aż na łączkę
I poproszę o twą rączkę"
Oburzyła się biedronka:
"Niech pan tutaj się nie błąka,
Niech pan zmiata i nie lata,
I zostawi lepiej mnie,
Bo ja jestem piegowata,
A pan - nie!"
Powiedziała, co wiedziała,
I czym prędzej odleciała,
Poleciała, a wieczorem
Ślub już brała - z muchomorem,
Bo od środka aż po brzegi
Miał wspaniałe, wielkie piegi.
Stąd nauka
Jest dla żuka:
Żuk na żonę żuka szuka.
Nauczyciel zadaje pytania dzieciom:
Kto jest bohaterem wiersza?
O co poprosił żuk biedronkę?
Jak biedronka zareagowała na jego prośbę?
Czy zawsze powinniśmy się zgadzać, gdy ktoś nam coś proponuje? Kiedy należy odmówić?
Gdzie możemy spotkać naszych głównych bohaterów wiersza?
4.„Łąka”- rozmowa przy ilustracji. Dzieci nazywają mieszkańców łąki, przeliczają , słuchają ciekawostek z ich życia.
Podział wyrazów biedronka i żuk na sylaby.
Jak wygląda wiosenna łąka?
A jakich znacie innych mieszkańców łąki?
5. „Deszcz wizytówek”- zabawa z wizytówkami.
Nauczycielka rzuca do góry wizytówki, które wolno opadają na dywan - „pada deszcz”.
Dzieci odszukują swoje wizytówki , które są w różnych kolorach.
W ten sposób dzielą się na grupy.
6. „Kto jest mieszkańcem łąki?- Praca w zespołach. Podział dzieci na 4 zespoły; każdy zespół ma za zadanie wybrać z ilustracji przedstawiających różne zwierzęta tylko te zwierzęta, które możemy spotkać na łące a później dopasować do mieszkańców łąki wyrazy. (Użycie zegara daltońskiego -strażnik czasu pilnuje)
7. „Dokończ wyraz”- zabawa
Nauczyciel mówi pierwszą sylabę wyrazu, dzieci, próbują dokończyć wyraz, np.:
mo- tyl
bo-cian
ko- mar
pa-jak
mrow-ka
ża-ba
8.Zabawa przy piosence „Pszczoła”- ilustrowanie ruchem treści piosenki.
9. „Kim jesteś?” Praca w parach. Dziecko dostaje obrazek jakiegos mieszkańca łaki i opowiada o nim a druga osoba musi zgadnać.
10. Taniec na łące ze wstążeczkami- dzieci wykonują spontaniczny taniec z kolorową wstążką przy muzyce relaksacyjnej
11. Wykoanie pracy do wyboru według instrukcji. „Mrówka” lub „Żuk”- malowanie pastelami.
12. Omówienie pracy plastycznej. Podsumowanie zajęć.