Scenariusz zajęć
Grupa: 6 i 5 -latki
Temat: „Zabawy matematyczne z kostką”- zabawy dydaktyczne.
Cele ogólne:
-tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność określania wyniku dodawania i odejmowania;
-kształcenie umiejętności współdziałania w grupie;
Cele operacyjne:
-przelicza oczka na kostce w zakresie od 1 do 12;
-rozwiązuje działania matematyczne;
-rozpoznaje i stosuje liczby naturalne i cyfry;
-wykonuje praktyczne czynności dodawania i odejmowania;
Środki dydaktyczne: emblematy z liczbami i kropkami, kartoniki z cyframi (1-10) i znaki „+”, „-”, „=” guziki, miseczki, dywaniki matematyczne,koperty ( kartoniki z cyframi , kartoniki z kropkami, znaki „+”, „-”, „=”) kostki z cyframi ,kostki z kropkami, kartki ,
Przebieg:
1.„Guzikowe przeliczanki”- zabawa dydaktyczna.
a)Nauczyciel wrzuca do pudełka kilka guzików – ( po kolei, żeby było widać )
-Ile wrzuciłam?
-Dorzucę jeszcze ....... ile dorzuciłam? – dzieci patrzą i jednocześnie słuchają
Ile jest guzików razem? (sprawdzenie, czy właściwie dzieci odpowiedziały).
Jak to zapiszemy?
-Gdy zabiorę tyle ... ile mi zostanie?
-Jaki zapis będzie tego działania?
Chętne dzieci przychodzą do tablicy wykonać działania.
b)Nauczyciel prosi pomocnik nauczyciela o rozdanie dywaników i miseczek z guzikami.
Następnie dzieci dobierają się w pary tygodniowe i przeliczają guziki na zmianę i wybierają kartoniki z odpowiednim działaniem .Nauczyciel podchodzi do poszczególnych par i słucha cichej odpowiedzi oraz patrzy na działania.
3.„Milczek”-zabawa dydaktyczna
Nauczycielka wskazuje liczby i znaki „+” i „-”. Zadaniem dzieci jest liczenie w zakresie 10 używając jedynie gestu.(przeliczają na palcach i pokazują wynik)
4.„Mistrz w dodawaniu”- zabawa dydaktyczna.
Praca w zespołach przy stolikach (Dzieci podzielone są na zespoły zgodnie z emblementami ).
Każda grupa otrzymuje 2 kostki do gry. Nauczycielka wyjaśnia zasady zabawy.
– 1 dziecko bierze 2 kostki do gry( I stopień- dzieci dostają kostki z cyframi, II stopień dzieci dostają kostki z kropkami) i dodaje to, co one pokazują. Inne dzieci z grupy pokazują cyfrę, wynik dodawania. (lub zapisuja na kartce działanie a potem lider odczytuje)
Pamiętajcie o tym, że za każdym razem ktoś inny rzuca kostkami
5. „Zumm”- ewaluacja zajęć. Dzieci na słowo „zumm” - podnoszą kciuk: „do góry”, lub „do dołu” w zależności czy zajęcia się podobały czy nie.
Podsumowanie.