Scenariusz zajęć z dziećmi 3-4 letnimi
Temat zajęcia- ,,Zielono mi
Cele ogólne:
• Rozwijanie kreatywności i samodzielności dzieci.
Cele szczegółowe
dziecko:
• zilustruje ruchem, gestem treść piosenki- orientuje się w schemacie własnego ciała
• powtórzy śpiewając proponowane sylaby- usprawni aparat mowy
• w skupieniu obejrzy zilustrowany wierszyk- teatrzyk Kamishibai
• wypowie się na podany temat- burza mózgów
• stworzy i nazwie własny wytwór- kreatywne druciki
• zaobserwuje w skutek własnego działania zmianę koloru farby
• namaluje zieloną farbą ,,coś zielonego” wg własnej inwencji twórczej- nazwie swoją pracę
Metody pracy: słowna, czynna, twórczego działania, badawcza
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: płyty cd, karty do teatrzyku Kamishibai, różne zielone rzeczy przygotowane przez n w zielonym pudełku, kreatywne druciki, kubeczki z farbą, pędzle, folia spożywcza , wyrazy do globalnego czytania,
Przebieg zajęć
1. Powitanie wszystkich przedszkolaków.
Machają do pani dzieci, które mają dzisiaj dobry humor, które mają zielony kolor w swoim ubiorze , które lubią się bawić.
2. Zabawa muzyczno- ruchowa- ,,Moje rączki”
3. Zabawa artykulacyjno – rytmiczna ,,Papuga Kolorowa..”
4. Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku Kamishibai- ilustrowany wierszyk o zielonym Groszku
5. Co jest zielone? z czym kojarzysz ten kolor? – burza mózgów.
6. Prezentacja przez n różnych zielonych rzeczy, produktów
7. Rozdanie dzieciom zielonych kreatywnych drucików – ,,Stwórz coś zielonego i dla Ciebie przepięknego”- nazywanie swoich wytworów
8. Rozdanie dzieciom kubeczków z dwoma kolorami farby ( niebieski i żółty) – stworzenie koloru zielonego poprzez pomieszanie
9. ,,Zielone malowanie”- ekspresja swobodna – na dużej powierzchni folii spożywczej – w tle spokojna piosenka- pt ,,W kolorze zielonym”
10. Omówienie prac, podziękowanie za zajęcia.