Konspekt zajęć
Prowadząca: Elwira Czapiewska
Data: 17.03.2016r.
Grupa: 3-latki
Temat: Misiu, misiu, pobaw się - zabawy matematyczne wg elementów metody E.Gruszczyk-Kolczyńskiej
Cel ogólny:
• Rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała oraz orientacji przestrzennej
• Segregowanie przedmiotów wg wielkości, określanie liczebności zbiorów na oko
Cele szczegółowe (dziecko):
-wskazuje wymienione części ciała,
-trzyma misia wg wskazówek nauczyciela,
-odnajduje misia wg wymienionych wskazówek,
-stosuje słowa :duży i mały; segreguje pluszowe misie wg wielkości
-porównuje liczebność zbiorów na oko
Czas trwania zajęć: około 30 min.
Metody: praktycznego działania,
problemowa- aktywizująca
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: nagranie piosenki Moje ręce; pluszowy miś dla każdego dziecka, dwie obręcze.
Realizowane treści programowe:
• Aktywność poznawcza: nasza edukacja matematyczna: orientacja przestrzenna; rozwijanie umiejętności klasyfikowania.
• Aktywność społeczna: To ja: poznawanie swojego ciała poprzez zabawy
Podstawa programowa: 1:2; 4:2; 8: 1; 13: 3,4;
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci , wspólna zabawa ruchowo naśladowcza przy piosence „Moje ręce.”Kształtowanie świadomości schematu własnego ciała.
2. Zabawa z misiem.
Każde dziecko losuje jednego pluszowego misia i kładzie go przed sobą. Następnie wskazuje wymienione przez nauczyciela części ciała, najpierw na sobie potem na pluszowym misiu.
Misiu, misiu schowaj się. Każde dziecko trzymając pluszowego misia wykonuje polecenia nauczyciela, np.: Trzymaj misia: za sobą, przed sobą, obok siebie, w górze, na dole.
3. Szukam misia nawiązanie do znanej zabawy Ciepło - zimno.
Dziecko zamyka oczy. Nauczyciel chowa misia następnie podchodzi do dziecka i mówi: Otwórz oczy i posłuchaj gdzie schował się miś. Np. miś schował się w kąciku lalek: u góry na półce; za pojemnikiem z klockami itp.
4. Duży i mały miś
Określanie wielkości misiów: duży-mały.
Segregowanie misiów wg wielkości do dwóch obręczy.
Próby określenia liczebności zbiorów na oko. Których misiów jest więcej?
5. Zakończenie zajęć: porządkowanie sali, odkładanie pluszowych misiów na miejsce. Wspólna zabawa w kole Stary niedźwiedź
Opracowała i przeprowadziła:
Elwira Czapiewska