KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat : Bądźmy tolerancyjni !
Temat dotyczy jednego z "Opowiadań z Doliny Mumunków, a ściślej mówiąc "Opowiadania o niewidzialnym dziecku". Oczywiście uczniowie wcześniej powinni się zapoznać z treścią opowiadania.
Cele lekcji :
- uczeń umie odnaleźć w tekście odpowiedni fragment ( w tym wypadku świadczący o tolerancji lub braku tolerancji )
- zna pojęcie tolerancji
- umie scharakteryzować bohaterów opowiadania
- potrafi podejmować decyzje odnośnie zachowań tolerancyjnych
- potrafi wskazać sytuacje w życiu codziennym odnoszące się do tematu lekcji
- potrafi ułożyć dialog dotyczący tematu
- potrafi napisać receptę na TOLERANCJĘ
Metody i formy pracy, środki dydaktyczne :
Praca z lekturą "Opowiadania z Doliny Muminków", pogadanka, praca „w parach”, praca ze SŁOWNIKIEM JĘZYKA POLSKIEGO.
Tok lekcji :
1.Sprawdzenie listy obecności i pracy domowej.
2.Zapisanie na tablicy tematu lekcji.
3.Nauczyciel prosi uczniów, aby spróbowali własnymi słowami wytłumaczyć pojęcie tolerancji.
4.Następnie rozdaje uczniom SŁOWNIKI JĘZYKA POLSKIEGO. Uczniowie mają za zadanie odszukać pojęcie TOLERANCJA. Odczytują je głośno.
5.Definicja zostaje zapisana na tablicy i przepisana do zeszytów.
6.Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie w opowiadaniu fragmentów świadczących o tolerancyjnym zachowaniu bohaterów wobec NIEWIDZIALNEGO DZIECKA. Będzie to np. Muminek bawiący się z Nini, Mama Muminka szyjąca dla małej Nini sukienkę lub stosowanie przez Mamę Muminka SKUTECZNEJ TERAPII DOMOWEJ itp.
7.Następnie prosi uczniów, aby prześledzili dokładnie tekst opowiadania w celu odnalezienia zachowania nietolerancyjnego - negatywnego.
8.Wspólnie z nauczycielem uczniowie koncentrują się na brzydkim zachowaniu Małej Mi w stosunku do niewidzialnej Nini. Argumentują negatywne zachowanie Mi odpowiednimi cytatami z opowiadania.
Będą to np. zaczepki Małej Mi, typu :
-"Kiedy pokażesz pyszczek? Pewnie wyglądasz jak kupka nieszczęścia, skoro jesteś niewidzialna".
-"Czy nie masz wcale życia w sobie? Chcesz, żebym cię stłukła, co?" itp.
9.Nauczyciel pyta uczniów, czy kiedykolwiek byli świadkami zachowań nietolerancyjnych.
10.Uczniowie opowiadają o swoich spostrzeżeniach.
11.Nauczyciel wraz z uczniami próbuje napisać RECEPTĘ NA TOLERANCJĘ. Recepta zostaje zapisana w zeszytach.
12.Następnie uczniowie w parach mają zapisać dialog, będący rozmową pomiędzy Małą Mi, a Nini ( nauczyciel może wskazać, kto ma być Nini, a kto Małą Mi ).
W dialogu Nini ma powiedzieć Małej Mi o swoich uczuciach ( np. że jest jej przykro ). Mała Mi natomiast ma postawić się w sytuacji Nini.
13.Po przeczytaniu wybranych dialogów, uczniowie jako podsumowanie tematu zapisują
14.w zeszycie dużymi, kolorowymi literami zdanie :
"Nawet jeśli ktoś jest inny, to nie znaczy , że jest gorszy".
15.Następuje krótka pogadanka, na temat potrzeby tolerancji we współczesnym świecie.
16.Zadanie pracy domowej.
Tematy do wyboru :
a).W imieniu Małej Mi, napisz list do Nini, w którym przeprosisz ją za swoje nietolerancyjne zachowanie.
b).Napisz opowiadanie na temat : " Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe".
c).Napisz opowiadanie na temat : "Tak zaczęła się moja przyjaźń z Nini".
Uczeń wybiera jeden temat.