Scenariusz zajęcia otwartego przeprowadzonego w grupie dzieci 5- letnich
Prowadząca: Ewa Brodacka
Grupa wiekowa: 5 latki
Temat: Mieszkańcy łąki
Metody: słowne, czynne, aktywizujące, ruchowe
Formy pracy: zbiorowa
Cel główny:
•kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się,
•rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
•wyzwalanie różnych form aktywności
Pomoce: plansza przedstawiająca łąkę, kwiaty z papieru, kwiaty z figurami geometrycznymi( koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt), ślimaki, motyle, gąsienice, biedronki, pszczoły, żaba, bocian, ważka, konik polny. Płyta z muzyka Vivaldiego „Wiosna”, płyta z nagraniami wiosennymi, kwiat, worki na śmieci, szarfy, kolorowe chustki.
Obszar podstawy programowej: wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczna i muzyczną
Cele operacyjne:
*dziecko przestrzega reguł obowiązujących w grupie, stara się współdziałać w zabawach;
*uczestniczy w zabawach ruchowych
*reaguje na polecenia słowne nauczyciela
*klasyfikuje przedmioty, zbiory wg. danej cechy, określa liczbę elementów, porównuje, gdzie jest mniej, więcej
*porusza się przy muzyce
* wykazuje fantazję twórczą podczas tworzenia prac, doskonali sprawność manualną
*reaguje na zmiany muzyki: głośno-cicho
Przebieg
1.Zabawa wprowadzająca do zajęć „ Budzenie się wiosennych kwiatów”- dzieci ( kwiaty) zasypiają. Nauczyciel chodzi między dziećmi i czarodziejską różdżką dotyka po kolei dzieci.Dotknięte dziecko(kwiat) wstaje i powoli rozkwita.
2.„Taniec kwiatów” z chustkami do muzyki „Wiosna” Vivaldiego
3.Zabawa ruchowo-matematyczna „ Na którym kwiatku usiądzie motyl?”. Kwiaty rozsypane są na dywanie, na ich płatkach są przyklejone figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt. Każde dz. ma motyla z figurą geometryczną. Dzieci tańczą w rytm muzyki. w przerwie w muzyce zadaniem dzieci jest położenie motyla na kwiatek, którego środek ma taką samą figurę jak jego motyl. Przeliczanie motyli odpowiedniego rodzaju.
4.Zabawa muzyczna z workami „ Wiosenny wietrzyk”.
5.Zabawa dydaktyczna „Owady na łące” – dzieci poruszają się swobodnie przy dźwiękach muzyki, gdy muzyka przestanie grać dzieci zbierają owady z dywanu i segregują je do odpowiednich szarf ( oznaczonych danymi owadami: motyl, ślimak, konik polny, biedronka) Następnie liczą owady w odpowiednich szarfach i określają gdzie jest mniej, więcej, tyle samo.
6. Zabawa muzyczno-ruchowa "Deszcz i słońce"- Dzieci biegają po sali z chustkami w rytm melodii piosenki. Gdy piosenka stanie się głośna podnoszą chustki nad głową i mocno nimi poruszają, gdy cichnie pochylają się nisko lekko nimi poruszając.
7. Zabawa plastyczna „Wiosenna łąka”- wykonanie wiosennego kolażu
8. Zakończenie. Podziękowanie rodzicom za udział w zajęciach.