Scenariusz zajęć otwartych dla dzieci i rodziców w grupie 3-latków
Temat: „PSOTY MAŁPKI”.
Prowadząca: Ewa Rabada
Grupa wiekowa: 3-latki
Cele:
- wyzwalanie radości podczas wspólnej zabawy rodziców i dzieci;
- integracja rodziców;
- rozwijanie wyobraźni;
- rozwijanie poczucia przynależności do grupy;
- rozwijanie aktywności twórczej przez ekspresję ruchowo-taneczną.
Pomoce:
książka „Psoty małpki” A. Frączek; pluszowa małpka, niebieski tiul, spryskiwacz, folia malarska z przyklejonymi rybkami, peruki murzyńskie, spódniczki afrykańskie, sznurek (liana), zalaminowane zwierzątka afrykańskie na patyczkach, bębenko - grzechotki z puszek, bum bum rurki, balony, piórka, taśma dwustronna, papierowe oczy i dzioby, CD, ankiety do ewaluacji.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie wszystkich zebranych.
2. Słuchanie bajki czytanej przez nauczyciela pt.: „Psoty małpki” - A. Frączek; obrazowanie jej ilustracjami.
3. Rozmowa ukierunkowująca dalszą aktywność – pomagamy małpce Zuzi w odnalezieniu przyjaciółki.
4. Rozgrzewka przy muzyce.
5. „Spływ afrykańską rzeką” - rodzice i dzieci „siedząc w łodziach” w rytm muzyki kołyszą się, omijają przeszkody / nauczyciel wykorzystując materiał i spryskiwacz naśladuje wzburzone fale.
6. „Nad oceanem” – rodzice falują dużą folią z rybkami / dzieci wchodzą pod wodę.
7. „Przeprawa przez dżunglę” – wspólne kroczenie w rytm muzyki, reagowanie na zmienne tempo utworu, przykucanie w odpowiednich momentach, liczenie węży.
8. „Na sawannie” – rodzice zakładając peruki i peleryny upodabniają się do mieszkańców Afryki. Dzieci otrzymują zwierzęta na patyczkach i tańczą z nimi w rym muzyki do której przygrywają rodzice na wykonanych przez nauczyciela bębenkach (z opcją grzechotania).
9. „W afrykańskiej wiosce” – dzieci siedząc grają na bębnach ( wystukując rytm palcami wskazującymi) / rodzice otrzymują bum bum rurki i uczestniczą w tańcu do utworu „Pata pata” - naśladując ruchy i kroki nauczyciela.
10. „Papugi” – praca plastyczna – wykonywanie ptaków z balonów.
11. „Taniec swobodny dzieci z papugami”
12. Podziękowanie.