Scenariusz zajęć otwartych dla dzieci i rodziców w grupie 4 -latków
Temat: „MRÓWKI”.
Prowadząca: Ewa Rabada
Grupa wiekowa: 4-latki
Cele:
- wyzwalanie radości podczas wspólnej zabawy rodziców i dzieci;
- integracja rodziców;
- rozwijanie zainteresowań literackich dzieci;
- rozwijanie wyobraźni;
- rozwijanie poczucia przynależności do grupy;
- rozwijanie aktywności twórczej przez ekspresję ruchowo-taneczną.
Pomoce: tekst bajki edukacyjnej „O poszukiwaniu wszystkiego”; papierowe liście; wstążki; plastikowe pałeczki; tunele; piłki ryżowe; różne przedmioty do segregacji; plastikowe sanki x 2; cukierki; talerzyki papierowe; nożyczki; mrówki z papieru; pieniek; grzybek; liście, gałązki sosny; muzyka na CD.
Przebieg zajęć:
1. Muzyczne powitanie – wspólne zaśpiewanie piosenki „Hej witam Was!”
2. Słuchanie bajki „O poszukiwaniu szczęścia”- Agnieszki Borowieckiej.
3. Rozmowa kierowana. Pytanie zadane dzieciom: Czym jest dla ciebie „wszystko”?; Co daje ci szczęście?; O czym marzysz?
4. Dzieci wyobrażają sobie, że są same w lesie – słuchają muzykę o groźnym brzmieniu ( CD- „Chatka na kurzej stopce”)– określają nastrój, strach, niepokój, brak poczucia bezpieczeństwa.
5. Zmiana muzyki ( CD - „Greensleeves”)– dzieci przytulają się do rodziców- wzrasta poczucie bezpieczeństwa.
6. „Marsz mrówek” - z liśćmi ( CD-„Marsz kawalerii”): marsz, gimnastyka, przekazywanie liści, płynięcie przez kałuże.
7. „Jesienny kolorowy las” - taniec z wielobarwnymi wstążkami na kółkach (CD - „Walc łyżwiarzy”).
8. „Spacer po lesie” - rodzice i dzieci spacerują swobodnie po sali trzymając w dłoniach plastikowe patyczki zakończone kuleczkami, na charakterystyczną zmianę tempa zatrzymują się naprzeciwko jakiejś osoby i stukają 3x w jej pałeczki, po czy następuje moment przytulenia (CD- „Bingo”).
9. „Taniec mrówek” - reagując na zmienne tempo poruszają się odrębnie dziewczynki mrówki i chłopcy mrówki.
10. „Relaks w deszczu” - rodzice odwracają się tyłem do środka koła, na ich kolanach kładą się dzieci, które w rytm muzyki są delikatnie głaskane masowane.(CD - „Malowanie deszczu”).
11. „Sprzątanie polany”- dzieci podzielone na dwie drużyny mrówek mają za zadanie posprzątać polanę – pokonują przygotowany tor przeszkód (tunele), wybierają z „bałaganu” określone przedmioty i wracają stąpając po kamieniach.
12. „Słodkie co nieco”- dzieci otrzymują opaski mrówek oraz słodką nagrodę i spożywają ją przy dźwiękach spokojnej muzyki ( W tym czasie rodzice wychodzą z sali).
13. Rodzice z papierowych talerzy przygotowują sobie przebranie myszek. W srodku talerza wycinają otwór – na własne uszy. Z kawałka tektury robią dwa zęby.
14. „ Taniec myszek na polanie”.
15. Myszki i mrówki pozują do zdjęć.