„PODRÓŻUJEMY”
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 3 – latków
Prowadzenie: Ewa Rabada
Cele:
- wyzwalanie radości podczas wspólnej zabawy rodziców i dzieci;
- integracja rodziców;
- rozwijanie orientacji przestrzennej;
- rozwijanie wyobraźni;
- rozwijanie poczucia przynależności do grupy;
- rozwijanie aktywności twórczej przez ekspresję ruchowo-taneczną.
Pomoce dydaktyczne:
Kocyki; obrazki ilustrujące historię podróży Tupcia Chrupcia („Nie lubię podróżować – Eliza Piotrowska); duża torba; misie pluszowe; koła; zabawkowe narzędzia; gąbki; obrazki – klapki plażowe(pary); duża malarska folia z ponaklejanymi rybami; puszki „bębenko-grzechotki”; jajka – grzechotki; medale „Tupcia Chrupcia”; muzyka CD
Przebieg zajęć:
1.Wspólne powitanie rodziców i dzieci rymowanką z pokazywaniem:
Hej /Cześć / Żółwik / OK
Tupu – tup / Klapu – klap / I ukłońmy się ( I przytulmy się) !!!
2.„Usiądź w kółeczku” - zapraszamy dzieci, aby usiadły w kółeczku na kolorowych kocykach
3.„Pozdrowienia Tupcia Chrupcia z podróży” - nauczyciel przynosi ogromną torbę, w której są prezenty od Tupcia – pluszowe misie - dla każdego dziecka. Po rozdaniu pluszaków opowiada przedszkolakom, jak przebiegała podróż małej myszki – ilustrując ją obrazkami w dużym formacie.
4.„Uczymy misie części ciała” - głowa, ramiona, kolana, pięty....
5.„Uczymy misie kierunków” - nauczyciel rozdaje dzieciom duże zafoliowane koła, które należy zgodnie z poleceniami umieszczać: za, przed, pod, nad misiem.
6.„Kolorowe pary” - rozdane dzieciom koła występują w dwóch kolorach. Wskazany przez nauczyciela przedszkolak podnosi swoje koło do góry, a dziecko, które ma taki sam kolor ma za zadanie mu pomachać.
7.„Karuzela dla misiów” - dzieci z misiami siadają w kole – twarzami na zewnątrz. Rodzice naśladując kroki nauczyciela tańczą – w drugim (zewnętrznym kole )
8.„ Usypiamy misie” - dzieci kołysząc delikatnie misie odkładają je na schodki.
Zmęczone misie idą spać, a dzieci wraz z dorosłymi wyruszają w podróż.
9.„Płyniemy łódeczką” - siadając płasko na podłodze naprzeciwko siebie rodzic i dziecko trzymają się za wyprostowane ręce i płyną łódeczką; kołyszą się w rytm muzyki (nauczyciel zrasza ich wodą ze spryskiwacza ukrytego w tiulowym materiale).
10.„ Podróż samochodem” - dziecko jest kierowcą samochodu i jeździ po sali / rodzic – jako pasażer ma podążać za nim. Na wstępie uczymy się pokazywania do słów piosenki: Wszystkie auta mają koła. Wszystkie auta mają silnik. Wszystkie auta 3x – mają klakson. Ruch pokazują rodzice.
11.„Warsztat samochodowy” - rodzice otrzymują zabawkowe narzędzia, klękają w dwóch rzędach naprzeciwko siebie ( z zachowaniem wolnej przestrzeni w środku). Dzieci – samochody w pozycji czworaczej wjeżdżają do warsztatu, gdzie są naprawiane przez kolejnych mechaników.
(opcjonalnie „Myjnia samochodowa” - gąbeczki).
12.„ Podróż pociągiem” - dzieci i rodzice tworzą dwa odrębne pociągi i jadą po sali w rytm muzyki.
13.„Klapki plażowe” - wszyscy tworzą duże koło (rodzice siedzą za dziećmi).Nauczyciel rozdaje dzieciom pojedyncze klapki plażowe / ich zadaniem jest znalezienie bucika do pary (każdy klapek ma inny wzór).
14.„Morska kąpiel” - rodzice trzymają dużą folię malarską z ponaklejanymi rybami i falują nią nad leżącymi na podłodze -
„w wodzie” dziećmi.
15.„Masaż na kocyku” - rodzic masuje dziecko, po czym następuje zamiana.
16.„Piknik na plaży – naleśniki” - rodzice zawijają w kocyki dzieci tworząc z nich naleśniki, które smarują, dżemem, bitą śmietaną, posypują cukrem pudrem, kroją i zjadają.
17.„Na desce surfingowej” - rodzic ciągnie leżące na ręczniku dziecko.
18.„Wieczorne muzykowanie” - dzieci otrzymują jajka – grzechotki, a rodzice duże ozdobne puszki „bębenko – grzechotki”. Wszyscy grają w rytm muzyki.
19.„Wracamy autobusem do domu” - nauczyciel – kierowca przewozi kilkoro dzieci przestrzennym autobusem (rodzice odbierają je
z przystanku) i wraca po następne.