Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
prowadzonego metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne.
Data: 28.05.2018 r.
Czas: 45 min.
Temat: Mamo, Tato pobawmy się razem.
Uczestnicy zajęć: dzieci z oddziału przedszkolnego „0” i rodzice.
Cele ogólne:
- Uświadomienie rodzicom obopólnych korzyści płynących ze wspólnej zabawy ruchowej
z dzieckiem.
- Przybliżenie metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne jako jeszcze jednego sposobu stymulowania rozwoju dziecka w przedszkolu i w domu.
Cele szczegółowe:
dziecko:
- rozwija sprawność motoryczną,
- zna: swoje ciało, jego części oraz nazwy ułatwiające ich identyfikację,
- rozumie: ustne polecenia kierowane indywidualnie i do grupy,
- potrafi: odczuwać własne ciało, wyodrębniać się od tego, co go otacza, dzielić przestrzeń
z innymi ludźmi,
- potrafi wykonać ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała, ćwiczenia pomagające zdobyć pewność siebie, ułatwiające nawiązanie kontaktu z partnerem i grupą,
- odczuwa radość płynącą z zabawy,
- wzmacnia więzi rodzinne,
- relaksuje się i emocjonalnie uspokaja,
- czuje się bezpieczne.
Metody pracy: Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, pedagogika zabawy.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa.
Miejsce zajęć: szkolna sala gimnastyczna.
Literatura: własne materiały warsztatowe ,„Metoda W. Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka” M. Bogdanowicz.
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
Powitanie
- Powitanie uczestników, podanie celu spotkania.
- „Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy - dzieci
z rodzicami stoją w kręgu.
- „Kołyska”- uczestnicy siedzą na podłodze, dziecko między nogami rodzica, który delikatnie buja się z boku na bok, kołysząc je i podpierając kolanami, udami i ramionami. Śpiew piosenki na powitanie (piosenkę śpiewamy do melodii „Panie Janie”):
Witaj mamo, witaj tato!
Jak się masz, jak się masz?
Bardzo ciebie kocham, bardzo ciebie kocham,
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
- „Poznajmy się”- zabawa według pedagogiki zabawy. Powitanie ciałem – uczestnicy zabawy przesuwają się na pośladkach po podłodze i witają się z każdym - dłońmi, łokciami, kolanami.
Ćwiczenia „z”
1. Uśmiechnij się do mnie” – dzieci z rodzicami siedzą przodem do siebie, trzymając się za ręce. Wymieniają uśmiechy, dotykają się czołami, pocierają nosami, brodami. Pokazują sobie wzajemnie nos, buzię, porównują swoje ręce.
2. „Spójrz na mnie” – dziecko w pozycji leżącej na brzuchu, rodzic w klęku rozwartym obejmuje nogami ciało dziecka. Nachylając się zagląda w twarz dziecka raz z prawej,
raz z lewej strony (skręty głowy w lewo i w prawo).
3. „Wycieczka” – dziecko leży na plecach, rodzic, ciągnie je za nogi po podłodze.
4. „Pływanie” – rodzic leży na plecach a dziecko leży na nim przylegając do jego ciała. Partnerzy przesuwają się po podłodze – do przodu i do tyłu.
5. „Tunel z koców” – rodzice układają tunel ze wszystkich koców.
6 . „Hamak”- rodzice w parach bujają na zmianę swoje dzieci.
7. „Naleśnik” - dziecko przytrzymuje palcami brzeg koca, turla się i jednocześnie zawija
w koc, odwijanie z koca i powtórka.
RELAKS – masaż pleców partnera – wierszyk „Ciasto”.
Ugniatam ciasto na placek (ugniatamy plecy, naśladując wyrabianie ciasta)
poszczypię (delikatnie szczypiemy plecy)
pogłaszczę (głaszczemy plecy)
ubiję (stukamy delikatnie pięściami w plecy)
rozpłaszczę (ugniatamy całymi dłońmi plecy)
podrapię, poskrobię (skrobiemy palcami na całych plecach)
i wiśniami ozdobię (stukamy palcem wskazującym, naśladując wciskanie owoców w ciasto)
Ćwiczenia „przeciw”
1. „Przepychanie” – dzieci wraz z rodzicami siedzą na kocach plecami do siebie i próbują się przepychać plecami.
2. „Paczka” – dziecko zwija się w kłębek rodzic próbuje je „rozwiązać” (zmiana ról).
3. „Przepychanie dłońmi” – uczestnicy w siadzie skrzyżnym naprzeciw siebie, otwarte dłonie oparte o dłonie partnera, partnerzy przepychają się dłońmi.
4. „Oklejanie” – dziecko leży na kocu na wznak i stawia opór rodzicowi, który chce je „odkleić” od podłogi (zmiana ról).
RELAKS – głębokie oddychanie w leżeniu na plecach.
Ćwiczenia „razem”
1. „Rowerek” – dzieci leżą na plecach, stopami opierają się o stopy rodzica, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”.
2. „Prowadzenie ślepca” – dzieci trzymają za rodzica, rodzic prowadzi je (zmiana ról).
3. „Tunel” – rodzice tworzą tunel w klęku podpartym lub stojąc, dzieci przechodzą pod „tunelem”.
4. „Kula u nogi” – dziecko siada na stopie rodzica, rodzic porusza się po sali w różnych kierunkach.
RELAKS – wyciszenie, wizualizacja tekstu czytanego przez nauczyciela.
Omówienie wrażeń i odczuć po wykonanych ćwiczeniach. Podziękowanie za udział, pożegnanie.
Pożegnanie - w pozycji siedzącej "żegnają" się ze sobą dłonie, stopy, kolana, głowy, etc.
Angelika Piasecka