SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z RYTMIKI
Temat: Zima lubi dzieci
Grupa wiekowa: 4 – latki
Nauczyciel prowadzący: Urszula Pierzchała
CELE:
- uwrażliwienie na zmiany tempa w muzyce
- wyrabianie szybkiej reakcji ruchowej na sygnał muzyczny i przerwę w muzyce
- kształtowanie poczucia rytmu
- uwrażliwienie na wysokość dźwięków
- rozwijanie słuchu i głosu dziecka
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- styropianowe kule
- pianino
- piosenka „Bałwanek” sł. i muz. Joanna Bernat
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawa muzyczno-ruchowa – Saneczki – uwrażliwiająca na zmiany tempa w muzyce.
Dzieci tworzą w parach saneczki.
Przy muzyce do maszerowania – wciągają sanki pod górkę.
Przy muzyce do biegania – zjeżdżają z górki.
Na sygnał muzyczny (głośny dźwięk w basie, lub glissando) – sanki się przewracają, dzieci kładą się na podłogę.
Następnie wstają i zamieniają się miejscami, zabawa zaczyna się od początku.
2. „Bałwanek”- osłuchanie z piosenką
- omówienie treści
- powtórne zaśpiewanie piosenki, zaznaczanie fragmentów piosenki za pomocą klaskania
3. Zabawa muzyczno-ruchowa z przerwą w muzyce – Bałwanek.
Dzieci poruszają się po sali zgodnie z akompaniamentem pianina.
Na przerwę w muzyce – zamieniają się w bałwanka, stoją w miejscu przykładając jedną rękę do nosa (nos z marchewki), a drugą unosząc do góry w skos (trzymają miotełkę).
4. „Bałwanek”- śpiew piosenki z ilustracją ruchową i klaskaniem.
Dzieci zaznaczają słowa piosenki: „raz, dwa, trzy” za pomocą klaskania.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa – Śniegowe kule – z wykorzystaniem styropianowych kulek.
Każde dziecko otrzymuje styropianową kulkę.
Dzieci maszerują, lub biegają w rozsypce.
Gdy słyszą niskie dźwięki – schylają się i toczą kule po podłodze.
Gdy słyszą dźwięki wysokie – rzucają się śnieżkami.