SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z RYTMIKI
Temat: W kurniku
Grupa wiekowa: 5 – latki
Nauczyciel prowadzący: Urszula Pierzchała
CELE:
- przypomnienie zwyczajów wielkanocnych
- uwrażliwienie na zmiany tempa i wysokości dźwięków w muzyce
- kształtowanie poczucia rytmu
- rozwijanie umiejętności gry na grzechotce
- rozwijanie słuchu i głosu dziecka
- wyrabianie uwagi i wyobraźni ruchowej
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- instrumenty perkusyjne: grzechotki jajka
- pianino
- piosenka „W kurniku” D. i K. Jagiełło
- obrazki, fotografie ilustrujące wielkanocne zwyczaje
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Rozgrzewka, reagowanie określonym ruchem na zmiany akompaniamentu.
Dzieci poruszają się po sali zgodnie z akompaniamentem pianina.
Na melodię do maszerowania – stoją w miejscu i miarowo klaszczą.
Na melodię do biegania – biegają po sali w rozsypce.
Na melodię do podskoków – dobierają się w pary i podskakują w miejscu dookoła.
2. „W kurniku” - osłuchanie z piosenką
- omówienie treści
- nauka pierwszej zwrotki fragmentami ze słuchu
3. „W kurniku” – zabawa inscenizowana do piosenki.
4. Rozmowa na temat zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
5. Zabawa rytmiczno-ruchowa – Pisanki – z wykorzystaniem grzechotek jajek.
Wszystkie dzieci dostają grzechotki jajka. Poruszają się po sali zgodnie z akompaniamentem pianina. Gdy słyszą powtarzający się rytm, zatrzymują się i wykonują rytm na grzechotce jednocześnie mówiąc – Pisanki.
6. Zabawa muzyczno-ruchowa – Śmigus dyngus – uwrażliwiająca na wysokość dźwięków i zmiany tempa w muzyce.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy: dziewczynki i chłopcy.
Przy muzyce do maszerowania w górnym rejestrze pianina – dziewczynki spacerują na środku sali.
Przy muzyce do biegania w dolnym rejestrze pianina – chłopcy gonią dziewczynki ilustrując oblewanie ich sikawkami.