X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 40953
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta Arktyki i Antarktydy

SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
Prowadzaca: Dorota Kowalska

Temat kompleksowy: "Co można robić zimą ?"
Temat dnia: "Zwierzęta Arktyki i Antarktydy" - zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem mapy świata, globusa oraz wydawnictw przyrodniczych . Wzbogacenie wiedzy dzieci n/t życia zwierząt na krańcach świata. 5 latki wykonanie składanki z papieru w 3 D, 4 latki sylwety pingwina. Magiczny lód"- prowadzenie eksperymentów z wodą i lodem . "Pingwin"- zabawa integracyjne
Cele ogólne :
- utrwalenie wiadomości o Arktyce i Antarktydzie
- rozumienie, że globus to miniaturowy model Ziemii
- doskonalenie koncentracji na opowiadaniu i odpowiedziach
- posługiwanie się komunikacją werbalną i mową ciała
- poszerzenie wiedzy n/t życia Innuitów
- rozwijanie sprawności manualnej
Cele szczegółowe:
- umie wskazać na globusie i mapie Arktykę i Antarktydę
- wie jakie zwierzęta zamieszkują biegun północny i południowy
- posługuje się nazwami Inuita, igloo oraz nazwami zamieszkujących obszar
zwierząt
- wypowiada się na zadany temat
- bierze aktywny udział w zabawach ruchowych
- wykonuje prace przestrzenne w 3D i technice origami
Metoda:
- słowna, rozmowa kierowana
- oglądowa, ilustracje, pokaz
- czynna: zadań stawianych do wykonania
Forma: zbiorowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zdjęcia, ilustracje, albumy, mapa, globus, nagrania odgłosów zwierząt: mors, pingwin, renifer, ilustracje wraz z elementami, kolorowe koła różnej wielkości, klej, kartki

Przebieg zajęcia:

1.Powitanie - zabawa integracyjna " Pingwin"
2." Wielka pomyłka w lodowej krainie"- zapoznanie z wyglądem i charakterystycznymi cechami zwierząt zamieszkujacymi krainę śniegu i lodu poprzez umieszczanie brakujacych elementów na wyrysowanych sylwetach. "Dlaczego te zwierzęta są białe?"
3. Kto i dlaczego może lubić zimę?- rozwijanie umiejętności argumentowania i swobodnego wypowiadania się w sposób logiczny podczas opowiadania o zwierzętach Arktyki, warunkach życia, sposobach odżywiania . Rozwijanie kompetencji językowych. Podpisywanie ilustracji, globalne ich odczytywanie, dokonywanie analizy fonemowej wybranych wyrazów.Zaznaczanie na mapie i globusie odwiedzanego rejonu świata.
4. "Ratowanie małej foczki"- zabawa ruchowa w parach
5. "Magiczny lód"- określanie cech fizycznych lodu : twardy, zimny, śliski, mokry, ciężki, przeźroczysty. Obserwacja topienia się lodu pod wpływem zwiększania temperatury oraz zamarzania przy jej obniżaniu.Opisywanie fizycznych cech wody.
6. "Pamięć"- zabawa rozwijająca pamięć. Pierwsze dziecko wymienia nazwę poznanego wcześniej zwierzęcia, drugie podaje nazwę wymyślonego przez siebie i powtarza poprzednie, trzecie dziecko nazwę swojego i powtarza dwa poprzednie i zabawa toczy sie dalej.
7. "Podróż na Grenlandię"- opowieść ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
8. "Kto mnie woła"- zabawa słuchowa . Rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez pingwina, morsa, fokę, niedźwiedzia.
9. "Zwierzęta lodowej krainy" zabawa plastyczno- techniczna na dwóch poziomach:
- dzieci 5 letnie składanka z papieru w 3D z wykorzystaniem gotowych elementów z wyprawki, dzieci 4 letnie - składanie sylwety pingwina techniką origami. Doskonalenie sprawności manualnej, Wykorzystanie sylwet do zbudowania podczas innych zajęć makiety lodowej krainy.
10. "Mały niedźwiadek polarny"- masażyk relaksacyjny.
11. Podsumowanie zajęcia, udzielanie dzieciom pochwał za aktywny udział, zachęcanie do pogłębiania swojej wiedzy w tym zakresie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.