Konspekt zajęcia z aktywności matematycznej
Blok tematyczny: Zwierzęta domowe
Cele ogólne: Posługiwanie się liczebnikami głównymi, prezentacja literatury dziecięcej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha uważnie prezentowanego utworu literackiego,
- inscenizuje utwór literacki,
- dokonuje analizy wzrokowej wyrazów – układa wyrazy z liter alfabetu ruchomego,
- liczy w dostępnym zakresie,
- aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach i konkursach,
- rysuje zgodnie z instrukcją.
Metody pracy: czynne – samodzielnych doświadczeń,
- zadań stawianych dzieciom do wykonania,
percepcyjne – pokaz,
słowne – wiersz, objaśnienia, rozmowa.
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, zespołowa
Środki dydaktyczne: wiersz Jana Brzechwy „Jak rozmawiać trzeba z psem”,
kartki, kredki, ołówki, liczmany, podręczniki „Już
w szkole”, ruchomy alfabet, quiz, naklejki.
Przebieg zajęcia:
1. Stworzenie ładu wewnętrznego i zewnętrznego poprzez zabawę integracyjną „Ulubione zwierzęta”. Dzieci naśladują ruchy i odgłosy swoich ulubionych zwierząt domowych.
2. Ćwiczenia grafomotoryczne. Dzieci próbują poprawiać po śladach rysunek przedstawiający koguta bez odrywania ołówka od kartki.
3. Ćwiczenia doskonalące umiejętność dodawania w zakresie 10. Dzieci dodają w zakresie 10 wykorzystując liczmany przedstawiające ich ulubione zwierzęta.
4. Prezentacja wiersza Jana Brzechwy „Jak rozmawiać trzeba z psem”.
5. Rozmowa na temat wiersza i zwierząt domowych.
• N. zadaje pytania:
O jakim zwierzątku mówi wiersz?
Gdzie bohater wiersza nauczył się rozmawiać z psem?
W jaki sposób tresuje swojego psa?
W jaki sposób wy opiekujecie się swoimi zwierzątkami??
6. Inscenizowanie wiersza. Dzieci dobierają się w pary, jedno z nich jest psem, drugie panem. Nauczyciel czyta wiersz, a dzieci próbują go inscenizować.
7. Quiz tematyczny: „Co wiemy o zwierzętach domowych i podwórkowych?” Dzieci zostają podzielone na 3 grupy i w tych grupach odpowiadają na pytania dotyczące życia zwierząt. Za każdą poprawną odpowiedź nauczyciel wręcza grupie nagrodę – naklejkę ze zwierzątkiem.
8. Analiza wzrokowa i słuchowa wyrazów. Dzieci układają nazwy zwierząt z liter alfabetu ruchomego, następnie wyodrębniają głoski w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
9. Praca przy stolikach - rysowanie zgodnie z instrukcją – uwzględnienie kolejnych etapów powstawania rysunków. Dzieci rysują na kartkach żabę i biedronkę zgodnie z instrukcjami pokazanymi w podręczniku, następnie kolorują narysowane przez siebie zwierzęta.