SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO
W GRUPIE X – JAGÓDKI W DNIU 17.05.2019
TEMAT ZAJĘĆ: Warszawa – stolica Polski
CELE OGÓLNE:
- Zapoznanie ze stolicą Polski - Warszawą
- Budzenie przywiązania do kraju, wyrabianie u dzieci poczucia przynależności narodowej.
CELE OPERACYJNE; dziecko:
- zna treść opowiadania ,,Wycieczka do Warszawy”
- zna dawne i obecną stolicę Polski
- zna warszawskie zabytki
- zna zasady i reguły w zabawie ruchowej
- rozumie polecenia nauczyciela dotyczące pracy w grupie
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści opowiadania
- potrafi wskazać Warszawę na mapie Polski
- potrafi wyjaśnić znaczenie słowa stolica
- potrafi wyjaśnić, co to zabytek
- potrafi współpracować w grupie
- potrafi określić, do czego służy przewodnik po danym mieście
METODY
• podające: pokaz, obserwacja, objaśnienie;
• poszukujące: rozmowa, metoda zadań stawianych dziecku;
• ekspresywne: improwizacja ruchowa, muzyczna;
• praktyczne: metoda zadań
FORMY
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : mapa Polski, ilustracje zabytków Warszawy na tablicę i do pracy w grupach, emotikony w różnych kolorach, ilustracje pojazdów, odtwarzacz CD
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Rozmowa na temat dzisiejszego tematu zajęć: jak się nazywa nasz kraj, nasze miasto, stolica. Co to jest stolica? Wyjaśnienie, że Warszawa to kolejna stolica, przypomnienie o Gnieźnie i Krakowie. Prezentacja ilustracji przedstawiających charakterystyczne miejsca w stolicy.
2. Słuchanie wiersza opowiadania pt. ,,Wycieczka do Warszawy”
Zbliżał się koniec roku szkolnego. W czerwcu zaplanowana była wycieczka klasowa do stolicy. Wszystkie dzieci bardzo się cieszyły, wiedziały bowiem, że czeka ich niezapomniana przygoda. Pani pokrótce opowiedziała, jaki jest plan wycieczki. Pierwszym punktem będzie spacer po warszawskiej starówce, zdjęcie przy Kolumnie Zygmunta. Po drodze do Centrum Nauki Kopernik, zobaczycie warszawską syrenkę, która dumnie chroni miasto trzymając tarczę i miecz. W Centrum nauki dzieci będą brały udział w warsztatach i zjedzą smaczny obiad. Po południu znajdzie się coś dla fanów piłki, a mianowicie – zwiedzanie Stadionu Narodowego. Chłopcy już zacierali ręce z radości, każdy chciał się poczuć jak Robert Lewandowski i choć przez chwilę stanąć na murawie tego obiektu. – Warszawa, to bardzo duże miasto, w którym jest mnóstwo pięknych, zabytkowych miejsc do zwiedzania, powiedziała pani. –Mam nadzieję, że zaplanowana wycieczka to początek waszej przygody z poznawaniem stolicy i wybierzecie się jeszcze z rodzicami, by odkrywać jej piękno. Dzieci myślami były już w autokarze pędzącym do Warszawy, każde z nich wiedziało, że to będzie niezwykła wycieczka.
Pytania do opowiadania:
-gdzie wybierały się dzieci?
- co miały zwiedzać w Warszawie?
- kto z was był w tych miejscach?
- co to są zabytki?
3. Charakterystyczne miejsca w stolicy – klasyfikowanie na zabytki i nowe obiekty
4. Zabawy ruchowa ,,Droga do Warszawy”. Dzieci podzielone na 4 grupy. Każda grupa za zadanie zwiedzić stolicę innym środkiem lokomocji np. pociągiem, autokarem, rowerem, hulajnogą. Grupa maszeruje, na przerwę w muzyce dzieci jadą do stolicy wyznaczonym pojazdem.
4. Zabawa dydaktyczna ,,Z przewodnikiem po Warszawie” – oglądanie przewodnika, wyjaśnienie na czym polega praca przewodnika, prezentacja przewodnika w formie papierowej.
5. Praca w grupach - ,,Jestem przewodnikiem – wycieczka do Warszawy” Zadaniem każdej grupy jest zaprojektowanie plakatu z najciekawszymi zabytkami i miejscami do zwiedzania w Warszawie. Dzieci na brystolu naklejają wybrane przez siebie ilustracje, rodzic pomaga podpisać. Prezentacja prac.
6. Podsumowanie zajęć. Dzieci kończą zdania:
Mój kraj to...........................
Stolica Polski to .....................
Dawne stolice naszego kraju to ..............................
Opracowała i przeprowadziła Joanna Tusińska