Elżbieta Sałata-Kucharczyk
Scenariusz zajęć plastycznych
Temat: Jesień – skarbnica nastrojów
Problem: zaburzona ekspresja uczuć i nastrojów
Czas pracy: 45 minut
Adresat: dzieci z klas 4-6, o zaburzonej ekspresji uczuć i emocji.
Cel główny:
-uczenie się wyrażania trudnych emocji w sposób społecznie akceptowany
-rozpoznawanie własnych odczuć i nastrojów
Cele operacyjne:
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania(nazywania) uczuć i nastrojów
- stwarzanie możliwości wypowiadania siebie poprzez wytwory artystyczne
- relaksacja, odreagowanie wewnętrznych napięć- agresji, wyciszenie
- integracja w grupie,
Metody: słowna, praca plastyczna, plakat
Formy: praca indywidualna, grupowa i zbiorowa,
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD; liście, farby, nożyczki, kolorowe kartony, blok rysunkowy.
Barwy jesieni – Seweryn Krajewski, Antonio Vivaldi – Jesień, JESIEŃ.
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia wstępne:
a.) Wszyscy stoją w kole. Osoby identyfikujące się z powitaniem robią krok do przodu, które:
- lubią słońce
- lubią deszcz
- lubią wiatr
witają i przedstawiają się np. Mam na imię Ania i lubię deszcz.
b.) Dzieci dostają małe karteczki i szybko rysują jakiś motyw z jesiennej pogody czy pejzażu, które odwzorowują własny nastrój czy emocję, nazywają ją i podpisują.
2. Ćwiczenia główne:
a.)Odbitka - jesienny bukiet.
Suche liście malujemy farbą, adekwatną do emocji(nastroju) jakie odczuwają najczęściej.
- malujemy liście od spodu, kładziemy je na czystym kartonie, lekko dociskamy kartkę do liści, powoli odklejamy kartkę, odbitkę odkładamy do całkowitego wyschnięcia.
Dzieci pokazując grupie swoją pracę wyjaśniają jaki kolor odpowiada jakiej emocji odnosząc się do swojej pracy.
b.) Praca w grupie - plakat
Dzieci wycinają odbite liście, przyklejając je na dużym papierze, tym samym tworząc „skarbnice emocji”.
3. Ćwiczenia końcowe:
Wszyscy stoją w kole. Zabawa jest z wykorzystaniem karteczek z motywem pogody jesiennej oraz nazwą nastroju. Jedna osoba ma odgadnąć, które osoby z okręgu trzymają karteczkę z nazwą emocji i wyrażają tą emocję.