SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Data: 27.05.2019r.
Grupa wiekowa: 5, 6-latki
Temat: „Moja rodzina”
Cele główne:
•kształtowanie więzi emocjonalnej ze swoją rodziną,
•tworzenie warunków do doświadczeń językowych w zakresie komunikatywnej funkcji języka.
Cele operacyjne:
•rozumie znaczenie słowa „rodzina”,
•wymienia członków rodziny „bliższej” i „dalszej” i wie, co to znaczy,
•dostrzeganie wkładu wszystkich członków rodziny w codzienne prace domowe,
•kształtowanie umiejętności wypowiadania się, poprawnego budowania zdań, dzielenia się przeżyciami,
•rozwijanie wrażliwości słuchowej,
•doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej.
METODY PRACY:
- podające: rozmowa, objaśnienia,
- problemowe: zadań stawianych do wykonania;
- praktyczne: samodzielnych doświadczeń;
- pedagogika zabawy
- aktywizujące: (integracyjne, definiowania pojęć, współpracy)
Formy pracy;
- indywidualna
- praca w zespołach
- z całą grupą.
Przebieg:
1. Dzieci siedzą w kręgu; śpiewanie piosenki pt. „Witamy ”(Klanza).
2. Słuchanie wiersza M. Orzechowskiej: pt. „Jadą goście” czytanego przez nauczycielkę.
3. Rozmowy z dziećmi na temat treści wiersza inspirowane pytaniami:
„Kto był na urodzinach?”,
„Jak nazywają się osoby przybyłe do domu chłopca?”,
„Ilu było gości?”,
„Kto należy do rodziny „bliższej”, a kto do „dalszej”?”
Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat uroczystości urodzinowej bohatera. Układanie podpisów-członkowie rodziny.
4.Ćwiczenie słuchowe. Słuchanie nagrań z płyty CD (otwieranie drzwi, szum wody, otwieranie zamka w damskiej torebce, śmiech, ziewanie)
Dzieci odgadują co usłyszały, skąd mogą pochodzić te dźwięki i w jakich sytuacjach je słyszą.
5.Zabawa dydaktyczna; „Zaginione rodziny” – nauczycielka dzieli dzieci na 4 zespoły. Zadaniem dzieci jest wybranie ilustracji z takimi bajkowymi rysunkami, które tworzą „rodzinę”- „Czerwonego Kapturka”, „Kopciuszka”, „Królewny Śnieżki”, „Śpiąca Królewna”. Po wykonaniu zadania dzieci wymieniają postacie występujące w danej bajce. 6.Składanie obrazka z części- fotografie przedstawiające członków rodziny.
7.Zabawa; „Poszukaj swojego dziecka” – dzieci losują opaski z atematycznymi znaczkami. W czasie muzyki tańczą, a na przerwę w muzyce szukają dziecka w opasce z takim samym znaczkiem. 8. Rozmowa na temat : „Jak mogę pomagać rodzicom w domu?” Wykonanie wspólnej mapy myśli. Zawieszenie pracy w widocznym miejscu w sali.