SCENARIUSZ ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH Z RODZICAMI
Data: 7.11.2016 r.
Grupa wiekowa: 4, 5, 6-latki
Temat: „Dbamy o naszą planetę”
Cele główne:
•kształtowanie poszanowania roślin i zwierząt występujących w różnych ekosystemach;
•nabywanie umiejętności czytania;
•rozwijanie umiejętności współpracy.
Cele operacyjne:
•prawidłowo odgaduje zagadki;
•wie, jakie zwierzęta żyją w lesie, na łące, w jeziorze;
•wypowiada się na temat;
•głoskuje nazwy zwierząt ;
•potrafi uważnie słuchać poleceń nauczyciela;
•odpowiada na pytania nauczyciela;
•jest aktywne w czasie zajęć, chętnie bierze udział w zabawach;
•współdziała w grupie
METODY PRACY:
- podające: rozmowa, objaśnienia,
- problemowe: zadań stawianych do wykonania;
- praktyczne: samodzielnych doświadczeń;
- pedagogika zabawy
- aktywizujące: (integracyjne, definiowania pojęć, współpracy)
Formy pracy;
- indywidualna
- praca w zespołach
- z całą grupą
Przebieg zajęć:
1. Zabawa w kole na powitanie do piosenki „Jedzie pociąg”.
2. Rozwiązanie krzyżówki- hasło „EKOLOGIA”. Rozwiązywanie zagadek, wspólne głoskowanie nazw zwierząt.
3. Wysłuchanie wiersza D. Klimkiewicz -„Co to jest ekologia?”
a) Rozmowa na podstawie wiersza oraz dwóch przeciwnych ilustracji, przedstawiających dwa krajobrazy: czysty i zanieczyszczony.
Co to jest ekologia?
Który krajobraz bardziej wam się podoba?
Dlaczego?
Co wpływa na zanieczyszczenie nasze planety?
4. Wysłuchanie dwóch utworów muzyki klasycznej. Przyporządkowanie nastroju melodii do krajobrazu.
5.„Moja planeta” –zabawa dydaktyczna. W kilku grupach układanie puzzli. Przyporządkowanie ułożonych obrazków do zachowań dobrych dla środowiska (proekologicznych) i niszczących środowisko (antyekologicznych).
6. Zabawa ruchowa „Parasole”. Wykonanie parasoli z gazety i patyczka. Wspólny taniec w parach dziecko- rodzic, pod parasolem, tak aby gazeta nie spadła z patyczka. Taniec przy piosence „Moja planeta”.
7. Zabawa artykulacyjna „Zgadnij jaka to samogłoska?” ( podział na sześć zespołów). Każdy zespół, złożony z rodziców, losuje karteczkę z samogłoską następnie prezentacja samogłoski, przy pomocy układu ciała i ust. Pozostałe grupy zgadują.
8. Zabawa dydaktyczna „Rozwiąż zadanie”. W parach: rodzic- dziecko losują zadanie do wykonania. Na paseczku widnieje napis – nazwa ekosystemu. Rodzic z dzieckiem ma za zadanie narysować 2 zwierzęta, które występują w danym ekosystemie. Każda para przyczepia rysunki do plansz przedstawiających ekosystemy.
9. Wspólne złożenie obietnicy dbania o przyrodę. Otrzymanie medali-„Obrońcy przyrody”.
10. Praca plastyczna „ Ziemia ”. Wykonanie kuli ziemskiej na kartonie, praca płaska. W każdym z czterech zespołów naklejanie kulek z bibuły na szkicu przedstawiającym ¼ ziemi.