X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 40921
Przesłano:

Budowa kości. Konspekt lekcji dla 7 klasy

Cele ogólne:

Poznanie budowy kości.

Cele edukacyjne i wychowawcze:

Wiadomości:

1. Zapoznanie się ze schorzeniami: krzywica i osteoporoza.
2. Zapoznanie się i zrozumienie pojęć: okostna, kostnina, chrząstka nasadowa.
3. Znajomość budowy fizycznej i chemicznej kości.

B. Umiejętności:

1. Analiza budowy kości (chemicznej i fizycznej)
2. Wymienić rodzaje szpiku kostnego i podać różnice między nimi.
3. Wymienić związki chemiczne wchodzące w skład kości.
4. Wyjaśnić pojęcia: okostna, kostnina, chrząstka nasadowa.
5. Wskazać elementy budowy kości na przykładzie kości długiej.
6. Wskazać różnice między schorzeniami: osteoporozą i krzywicą.

Metody pracy:

1. Zadawanie pytań.
2. Praca z podręcznikiem.
3. Praca z zeszytem ćwiczeń.

Środki dydaktyczne:

1. Podręcznik.
2. Zeszyt ćwiczeń.
3. Model szkieletu człowieka.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna

I. Czynności organizacyjne.

1. Przedstawienie się.
2. Sprawdzenie obecności.

II. Krótkie przypomnienie poprzedniego tematu. Nauczyciel opierając się na wiadomościach uczniów zdobytych na lekcjach poprzednich, w ramach przypomnienia budowy szkieletu, kieruje do nich następujące pytania:

1. Jak dzielimy układ ruchu?
2. Co zaliczamy do układu czynnego, a co do biernego?
3. Co jeszcze oprócz kości i mięśni możemy zaliczyć do układu ruchu?
4. Jakie są funkcje szkieletu?
5. Jak podzielimy kości ze względu na kształt?
6. Podaj przykłady kości zaliczanych do kości płaskich, długich, krótkich oraz różnokształtnych?
7. Co zbudowane jest z tkanki kostnej, a nie należy do układu kostnego?

Faza realizacyjna:

I. Sformowanie tematu lekcji.

II. Polecenie przeczytania tekstu w podręczniku dotyczącego tego tematu.

III. Rozwinięcie tematu podczas którego nauczyciel kieruje do uczniów krótkie pytania:

Przykładowe pytania:

1. Jakie dwie tkanki tworzą szkielet i czym się różnią?
2. Jaka jest budowa fizyczna kości na przykładzie kości długiej?
3. Co to jest okostna? Co znajduje się w okostnej?
4. Z jakich tkanek kostnych zbudowane są nasady i trzon?
5. Co wypełnia jamę szpikową ? Jak dzielimy szpiki kostne?
6. Z jakich związków zbudowana jest kość?
7. Co to jest krzywica?
8. Co to jest osteoporoza?
9. Jakie są różnice między osteoporozą a krzywicą?
9. Co to jest kostniwa?
10. Jakie są funkcje szpiku czerwonego?
11. Czym się charakteryzuje istota gąbczasta i zbita.
12. Czy kość jest elementem żywym czy martwym i dlaczego?
13. Gdzie u człowieka dorosłego pozostaje szpik czerwony?

Faza podsumowująca:

I. Utrwalenie wiadomości o szkielecie.

1. Uczniowie otrzymują kartę pracy do uzupełnienia.
2. pierwsze trzy osoby, które poprawnie uzupełnią zadania otrzymują oceny bardzo dobre.

II. Zadanie domowe- wyjaśnić pojęcia: osteoklasty i osteoblasty.

Karta pracy ucznia:

Zadanie 1. Podkreśl elementy szkieletu, w których pozostaje szpik kostny u osoby dorosłej.

Mostek, kość ramienna , czaszka, żebra, , kości palców, miednica, łopatka, obojczyk, kość udowa, kości nadgarstka, rzepka, kręgi, kość piszczelowa, kości śródręcza.

Zadanie 3. Połącz pojęcia z prawidłowym wyjaśnieniem.

Okostna Wytwarza on krwinki czerwone.

Osseina Zbudowana z tkanki kostnej gąbczastej.

Szpik kostny
Powstaje z okostnej podczas złamania. Odtwarza uszkodzona kość.

Kostnina Włóknista błona ochraniająca kość od zewnątrz.

Nasada Związek chemiczny nadający kości sprężystość.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.