KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA KLAS 0 – 3
Temat dnia: Obchodzimy Dzień Wody
Temat zajęć: Woda – źródło życia
Cel główny: rozwijanie różnych form ekspresji propagujących zagadnienia prozdrowotne i ekologiczne.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wie, że woda to niezbędny składnik życia ludzi, roślin i zwierząt,
rozumie powiedzenie ,,nie ma życia bez wody”,
potrafi wymienić sposoby wykorzystania wody w codziennym życiu,
zna właściwości wody,
wie, że trzeba oszcządzać wodę,
nabywa nawyk codziennego sięgania po wodę jako podstawowego napoju,
aktywnie i twórczo uczestniczy w zajęciach,
zgodnie współdziała z innymi w grupie.
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Metody: żywego słowa – inscenizacja, pogadanka, oglądowa, zadań stawianych dziecku
Środki dydaktyczne: tablica tematyczna, rekwizyty ro inscenizacji, krzyżówka, karty pracy dla
każdego dziecka, woda mineralna do degustacji, jednorazowe kubki,
krople do pracy plastycznej, opaski z kroplami wody, magnetofon, globus.
Przebieg:
1. Wprowadzenie – insenizacja w wykonaniu uczniów klasy 3 ukazująca znaczenie wody dla człowieka, roślin i zwierząt.
2. Śpiewanie przez uczniów ,,Piosenki o zdrowej wodzie”.
3. Recytacja wiersza E. Zechenter – Spławińskiej pt.,,Woda”.
4. Rozmowa z wykorzystaniem tablicy tematycznej ,,Światowy dzień Wody”.
5. Zabawa ruchowa ze śpiewem ,,Pada deszczyk”.
6. Rozwiązywanie wodnych zadań.
Na sali są przygotowane 4 stanowiska, do których podchodzą dzieci z poszczególnych klas i wykonują przygotowane zadania.
Klasa 0 – kolorowanie ukrytych mieszkańców mórz i kropelek wody, pisanie po śladzie wyrazu woda, wykonywanie obrazka z wyciętych kropelek wody.
Klasa 1 - wykonywanie obrazka z wyciętych kropelek wody, uzupełnianie ilustracji wybranym elementem pasującym do całości, łączenie zwierząt, roślin i ludzi z miejscami, z których czerpią wodę, kolorowanie ukrytych mieszkańców mórz.
Klasa 2 - uzupełnianie ilustracji wybranym elementem pasującym do całości, łączenie zwierząt, roślin i ludzi z miejscami, z których czerpią wodę, jak człowiek wykorzystuje wodę – kolorowanie obrazków i rysowanie własnych pomysłów, rozwiązywanie krzyżówki.
Klasa 3 - łączenie zwierząt, roślin i ludzi z miejscami, z których czerpią wodę, jak człowiek wykorzystuje wodę – kolorowanie obrazków i rysowanie własnych pomysłów, rozwiązywanie krzyżówki, jak oszczędzamy wodę – wybieranie i kolorowawanie właściwych rysunków.
7. Degustacja różnych wód mineralnych przez dzieci.
8. Podsumowanie
Ewaluacja – rysowanie odpowiedniej buźki na kropelkach wody.
Praca domowa – wykonanie zadania związanego z wodą np. podlej kwiaty w domu, policz, ile szklanek wody dzisiaj wypiłeś, podaj wodę swojemu pupilowi, policz, ile litrów wody zużyła mama jednego dnia itp.