KONSPEKT ZAJĘĆ KLASA III
TEMAT ZAJĘCIA: Mnożenie razy 6 i dzielenie przez 6.
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
-zapamiętał poznane iloczyny i ilorazy
( przez 6 ),
- stosuje w obliczania iloczynów rozdzielność
mnożenia względem
dodawania i odejmowania,
- stosuje w obliczania ilorazów rozdzielność
mnożenia względem
dodawania i odejmowania,
- pamięta o kolejności wykonywania działań,
- rozwiązuje zadania tekstowe różnymi
sposobami,
FORMY: zbiorowa, indywidualna, jednolite
METODY: problemowa ,zadaniowa ,ćwiczenia, zabawowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tablica demonstracyjna z tabliczką
mnożenia, kartoniki z iloczynami
i ilorazami oraz wynikami, podręcznik
s. 28, 29, karty pracy dla każdego ucznia.
PRZEBIEG :
1.Rachunek pamięciowy.
Praca z tablicą demonstracyjną.
Nauczyciel poleca dzieciom, by w ciągu kilku minut nauczyły się na pamięć wyników iloczynów przez 6.
Nauczyciel zasłania wyniki i wskazuje przykład. Zadaniem wybranego dziecka jest podanie jego wyniku.
Nauczyciel zasłania iloczyny i wskazuje wynik. Zadaniem dziecka jest podanie odpowiedniego przykładu.
1.Nauczyciel rozdaje dzieciom kartoniki z iloczynami. Na sygnał dzieci starają się jak najszybciej utworzyć pary składające się z iloczynu i jego wyniku. Potem odczytują na głos swoje przykłady.
Podobnie nauczyciel postępuje z ilorazami.
2.Praca z podręcznikiem , rozwiązywanie zadań tekstowych.
3.Rozwiązywanie matematycznej zgadywanki – praca indywidualna.
Uczniowie samodzielnie wykonują podane przykłady, wyniki porządkują
od najmniejszego do największego i odczytują hasło.
60 : 6 =...Ć 48 : 6 =...Z 36 : 6 =...I 42 : 6 =...C 30 : 6 =... L 54 : 6 =...Y 24 : 6 =...Ę 18 : 6 =... I 6 : 6 =...U 12 : 6 =...B 0 : 6 =... L
L U B I Ę L I C Z Y Ć !
4.Podsumowanie zajęć . Ocena aktywności uczniów .