Scenariusz zajęć dla dzieci 5 letnich
Temat: „Zwierzęta w zagrodzie – z elementami kodowania”
Cel ogólny: Poznanie różnych gatunków zwierząt żyjących na wsi.
Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia podczas różnych zabaw z kodowania
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Nazywa wybrane zwierzęta wiejskie, dopasowuje domek do zwierzęcia
• Układa obrazki na planszy do sudoku – 4 elementowego
• Bierze udział w zabawie ruchowej z elementami kodowania
• Układa zwierzęta wg kodu na dywanikach
• Układa obrazki na macie do kodowania wg współrzędnych
• Układa zwierzęta na dywanikach wg kodu
• Porusza się po planszy „wzrokiem” reagując na umowne sygnały
Metody:
• Aktywizujące – mapa myśli, burza mózgów
• Słowna
• Oglądowa
Formy:
• Indywidualna
• Zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
Magnetofon, dywaniki, symbole, mata do kodowania, ozoboty, szarfy, obrazki ze zwierzętami, rekwizyty: zwierzęta wiejskie, mata do sudoku, strzałki
Przebieg zajeć:
1. Mapa myśli: rozmowa z dziećmi z czym kojarzy im się wieś? Zapisywanie za pomocą symboli na macie
2. Zabawa ruchowa: dzieci podzielone są na trzy grupy zwierząt. Każda grupa zwierząt ma szarfę w innym kolorze np. koty: niebieski, kaczki – żółta, konie- czerwone. Nauczyciel gra na instrumentach. Gdy swój dźwięk usłyszy wybrana grupa zwierząt, wychodzi ze swojego domku i naśladuje chód zwierząt. Konie – tamburyno, kaczki- bębenek, grzechotka- koty
3. Sudoku – Kto mieszka na wsi?
Układanie na planszy 4 elementowej obrazków zwierząt mieszkających na wsi
4. Mucha – poruszanie się po planszy „wzrokiem” góra, dół, w prawo, w lewo – reagowanie na umowne sygnały np. gdy musza stanie na kwadracie z „barankiem” – naśladują dźwięk – be-be, gdy mucha wypadnie za plansze – „bęc”
5. Zabawa ruchowa do piosenki „Koniki”
6. Zwierzęta na wsi. Dzieci podzielone są na zespoły 2- 3 osobowe. Przed każdym zespołem jest dywanik i koszyk z obrazkami zwierząt. Na tablicy nauczyciel pokazuje 2 plansze. Na planszach są zakodowane zwierzęta np. czerwony kwadrat – koń, żółty kwadrat- kura. Na drugiej planszy są zakodowane cyfry. Nauczyciel pokazuje dzieciom etykietę np. czerwony kwadrat i żółta gwiazdka. Dzieci mają odczytać ten kod i wybrać z koszyczka określone zwierzę
7. Układanie wg współrzędnych. Dzieci układają miski dla pieska wg umownego kodu, zwracając uwagę na kolor i kształt
8. Zadanie z ozobotami – praca w grupie – wspólne tworzenie farmy zwierząt z wykorzystaniem gotowych szablonów zwierząt. Na końcu rysowanie trasy dla ozobota- reagowanie na wybrane kody
9. Podziękowanie za zajęcia